Sanitářský kurz s rozšířenou výukou češtiny využili zájemci z Ukrajiny

Vsetínská nemocnice připravila na podzim letošního roku dvouměsíční Sanitářský kurz s rozšířenou výukou češtiny, určený pro zájemce z Ukrajiny. „Jedná se o kurz akreditovaný Ministerstvem zdravotnictví ČR. Protože jsme měli dobré zkušenosti, zrealizovali jsme další letos na podzim, nejen pro sebe, ale i pro další nemocnice Zlínského kraje,“ sdělil Ing. Martin Pavlica, náměstek pro personální řízení Vsetínské nemocnice s tím, že celkem se do kurzu zapojilo deset zájemců a devět z nich kurz úspěšně absolvovalo. Náklady na jednoho absolventa dosáhly výše 66 tisíc korun, přičemž více než 70 procent této částky nemocnicím pokryly dotace od Zlínského kraje. Vsetínská nemocnice již dříve uspořádala tři kurzy, které s úspěchem absolvovalo 18 uchazečů z Ukrajiny, z toho deset zde již pracuje, nástup dalších se připravuje.

„Kurz bereme jako jednu z efektivních možností, jak získat pro naše zdravotnická zařízení další kvalifikované pracovníky. Potvrdilo se to už Vsetínské nemocnici. Zdravotníci z Ukrajiny mají zájem ve Zlínském kraji pracovat a žít, je tedy na nás, abychom jim to umožnili,“ konstatoval náměstek hejtmana Josef Zicha, do jehož kompetencí patří i strategický rozvoj regionu. Kurzy pro sanitáře jsou další z aktivit hejtmanství, jejichž cílem je přívést do regionu co nejvíce kvalifikovaných zaměstnanců, kteří na trhu práce dlouhodobě chybí. Aktuálně připravuje například spuštění programu pro integraci zahraničních pracovníků a jejich rodin. Jeho smyslem je nejen zajistit těmto lidem práci, ale i nabídnout zázemí pro jejich blízké.

„Pokud k nám přijede za prací rodina s dětmi, je potřeba zajistit místa ve školách, případně ve školkách. Dostatečná musí být také nabídka bydlení, žádoucí je i poskytování většiny služeb také v angličtině, a je třeba připravit rovněž podmínky pro utváření jejich komunity. Pokud pro nově příchozí bude Zlínský kraj příjemným místem pro život, zůstanou zde dlouhodobě a také jej doporučí jako atraktivní region svým známým,“ nepochybuje radní Petr Gazdík, který má na starost krajské školství a zabývá se také problematikou příchodu pracovníků ze zahraničí.

Zpracoval: Zdeněk Dvořák

Praktická část výuky probíhala na lůžkových odděleních i v laboratořích.

Závěrečné zkoušky: praktická část

Závěrečné zkoušky: teoretická část