Porodů ve Vsetíně více než před rokem

O šest desítek porodů více než za srovnatelné období loňského roku měla v letošním prvním pololetí Vsetínská nemocnice. Maminky si cení příjemné prostředí, které se stále modernizuje a doplňuje o nové přístroje a vybavení, a to jak pro péči o maminky, tak novorozence.

Za šest měsíců letošního roku jsme měli 439 porodů, zatímco za srovnatelné období roku 2016 jich bylo 377. „V první polovině letošního roku jsme měli troje dvojčata, narodilo se nám 230 chlapců a 212 děvčat,“ specifikovala vrchní sestra dětského oddělení Vsetínské nemocnice Bc. Eva Kovářová. I letošní červenec zřejmě překoná v počtu porodů ten loňský, zatímco vloni bylo za celý měsíc 69 porodů, letos jich k 24. červenci napočítali již 63.

Porodní sály i novorozenecká část mají moderní vybavení, které se stále doplňuje, a gynekologicko-porodnické i dětské oddělení přicházejí průběžně s celou řadou novinek. Vloni se zmodernizovalo například vybavení dalších dvou pokojů na porodních sálech, zrušen byl poplatek otce u porodu. Dětské oddělení získalo první resuscitátor novorozence, nové speciální přikrývky usnadnily realizaci bondingu.

Vsetínská nemocnice také patří ke zdravotnickým zařízením, která se rovněž významně zapojují do podpory kojení. V letošním roce si připomenula kulaté jubileum, dvacáté výročí udělení titulu Baby Friendly Hospital. Nemocnice přátelské k dětem dodržují deset kroků k úspěšnému kojení, které je zavazují například informovat ženy o výhodách a technice kojení, ukázat matkám způsob kojení a udržení laktace i pro případ, kdy jsou odděleny od svých dětí. Dále pak například podporovat kojení podle potřeby dítěte (nikoliv podle stanoveného harmonogramu), praktikovat rooming-in, umožnit matkám a dětem zůstat pohromadě 24 hodin. Nedávat kojeným novorozencům žádné náhražky, šidítka, dudlíky a podobně. Novorozenci jsou plně kojeni, pokud to kontraindikace nevylučuje. Pomoc kojícím matkám zajišťuje novorozenecká stanice. Kontakty na laktační poradkyně, stejně jako strategii přístupu ke kojení jsou k dispozici zde.

V prvním pololetí se narodila ve Vsetíně dvojčata celkem třikrát, patří mezi ně i Ondřej a Vojtěch Hromadovi.