Přivítali 1000. dárce, připojili se cyklisté i gymnazisté

Hematologické a transfuzní oddělení přivítalo letos již 1000. dárce krve, stal se jím Vít Kopecký z Janové. Ještě před zahájením své sportovní sezóny přišli darovat také cyklisté Vrchařské koruny Valašska, v březnu se připojili i gymnazisté z Valašského Meziříčí. Do projektu společného dárcovství jsou zapojeny více než tři desítky organizací, sportovních a zájmových klubů z celého regionu.

„Jsem velmi příjemně překvapen, že krev už letos darovala tisícovka lidí,“ reagoval s úsměvem Vít Kopecký, u kterého se počítadlo zastavilo na číslovce tisíc a stal se tak jubilejním dárcem. „Darovat krev jsem byl už čtrnáctkrát. Chodí i další hasiči z Janové, jen se nám nějak nedaří najít společný termín, abychom mohli přijít všichni najednou,“ dodal. Minulý rok se s ním i jeho kolegy potkaly zdravotnice hematologického a transfuzního oddělení na Dni hasičů v Janové, kde zajišťovaly nábor do registru dárců kostní dřeně. Přihlásily se tehdy více než dvě desítky zájemců. „Letos se do Janové chystáme znovu, již máme termín zaznamenaný v našem kalendáři,“ reagovala vrchní sestra hematologického a transfuzního oddělení Marie Kašparová.

Ještě před zahájením dalšího ročníku zamířili do odběrových křesel také „véčkaři“ – cyklisté Vrchařské koruny Valašska. Společně darují krev několikrát ročně: jejich rodina sportovní i dárcovská se stále rozrůstá. Při březnovém termínu jich přišlo darovat sedmnáct. „V této aktivitě budeme pokračovat i nadále,“ přislíbil Adam Hloch s tím, že další Darování krve s VKV bude 5. června. „Uvítáme další členy do naší party,“ vyzval. Informace najdou zájemci na webu i sociálních sítích VKV.

Do projektu společného dárcovství krve se připojilo také Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí. „Motivací byl fakt, že naše krev může pomoci někomu, kdo ji potřebuje, ale i to, že jsme se domluvili a šli společně se spolužáky, sám bych do toho asi nešel,“ komentoval třeťák Vojtěch Camfrla. Krev přišlo darovat celkem 13 studentů, všichni poprvé. Doprovodila je vyučující Mgr. Karolína Mikulcová. „Se studenty chodíme darovat krev zpravidla jednou ročně. Vždy beru třeťáky a čtvrťáky. Já sama jsem také pravidelný dárce a říkám si, že když jdu já, vezmu s sebou i naše studenty, protože oni by sami nešli nebo by šli až v pozdějším věku. Díky této příležitosti se k dárcovství dostanou hned v osmnácti letech, a když se jim to zalíbí, mohou pokračovat,“ uvedla vyučující.

Jubilejní dárce Vít Kopecký:

Cyklisté Vrchařské koruny Valašska:

Gymnazisté z Valašského Meziříčí:

Časté dotazy, na které odpovídáme:

Chybí vám ve Vsetíně v tuto chvíli krev konkrétní skupiny? V současné době nemáme akutní nedostatek žádné z krevních skupin, stav krevního skladu je dalo by se říct optimální. Pokud krev chybí, jedná se většinou o Rh negativní transfuzní přípravky, ale je to velmi proměnlivé.“

Jak jste na tom s počty odběrů? „U nás v nemocnici počet odběrů plné krve i krevní plazmy meziročně roste. Vloni jsme měli více než tři a půl tisíce odběrů, což je o bezmála dvě stovky více než předchozího roku. Oproti stavu před deseti lety je počet odběrů plné krve dokonce dvojnásobný, roste i počet takzvaných prvodárců, tedy lidí, kteří přicházejí darovat poprvé. Registr dárců krve je však zapotřebí neustále obnovovat, proto se zapojujeme do nejrůznějších kampaní, podporujeme společné dárcovství krve, rádi spolupracujeme se středními školami v regionu, hasiči, sportovci, nejrůznějšími zájmovými organizacemi.“

Je potřeba se na darování krve ve vsetínské nemocnici objednat?Určitě, máme elektronický objednávkový kalendář, který je snadno přístupný z hlavní stránky webu Vsetínské nemocnice a také stránek hematologického a transfuzního oddělení. Registrace je jednoduchá, rychlá, dárci nejsou vázáni na konkrétní hodinu. Tento systém u nás funguje přes dva roky, dárci jej využívají jak pro objednání na odběry plné krve, tak plazmy.“

Kde a jak ve Vsetíně darování probíhá?Plnou krev od dobrovolných dárců odebíráme v pondělí a ve středu v dopoledních hodinách. Krevní plazmu pak v úterý a pátky. A je zapotřebí se objednat, jak už jsme o tom hovořili. Zázemí pro dárce je součástí hematologického a transfuzního oddělení ve druhém patře pavilonu O, tedy pavilonu Patologie a centralizovaných laboratoří. Jedná se o moderní prostory se vším potřebným, které svému účelu slouží od roku 2011.“

Máte nějaké rady pro případné zájemce o darování, co například dělat nebo nedělat před odběry?Vše potřebné se zájemci dozvědí na webu. Obecně platí, že dárce by se den před odběrem měl vyvarovat extrémní fyzické zátěži, dodržovat dietní režim, vyhnout se stresu, konzumaci alkoholu, nekouřit. Být v pohodě.“

Je nějaké doporučení, na co si dát naopak pozor v nejbližších hodinách po darování? „Po odběru by si každý dárce měl naordinovat víceméně klidový režim, odpočívat, pít dostatečné množství tekutin. Určitě by se neměl hned pustit do intenzivního sportování.“