První se narodila Gabriela. Počet porodů byl opět rekordní.

„Zdravotnický personál byl velmi příjemný, patří jim velká pochvala a poděkování. Vše bylo super,“ komentovala maminka Hana Hromadová ze Vsetína, která ve zdejší nemocnici rodila již podruhé. Porodu byl přítomen i tatínek David Hromada. Doma na ně oba čeká 2,5letá dcerka Sofie.

První miminko narozené ve Vsetíně přivítali člen představenstva Vsetínské nemocnice a.s. MUDr. Bořek Lačňák a náměstek hejtmana Zlínského kraje pro oblast zdravotnictví MUDr. Lubomír Nečas, který popřál rodičům i dítěti hodně zdraví a spokojenosti, zároveň pochválil i opětovný nárůst počtu porodů ve Vsetínské nemocnici a.s.

MUDr. Lubomír Nečas poblahopřál rodičům, s blahopřáním předal i krásnou kytici a velkého plyšového medvěda. Další plyšovou hračku dostala malá Gabriela od člena představenstva Vsetínské nemocnice a.s. MUDr. Bořka Lačňáka.

Rekordní rok 2014

V roce 2014 bylo ve Vsetíně 742 porodů, při kterých se narodilo 745 dětí, z toho 385 chlapců a 360 děvčat. Nejvíce porodů bylo v červenci (84) a v prosinci (82). Oproti loňskému roku, který byl v tomto ohledu rovněž rekordní, se zvýšil počet porodů o 32.

Od roku 2006 má počet porodů ve Vsetíně dlouhodobě rostoucí trend. Zatímco před deseti lety se počet porodů i narozených dětí pohyboval kolem pětistovky, dnes již významně překročil sedmistovku. Do Vsetínské nemocnice a.s. jezdí rodit nejen ženy ze Vsetínska a Hornolidečska, ale stále častěji také z Rožnovska, Vizovicka, Valašskoklobouckaa dalších regionů. Z jejich poděkování se dozvídáme, že oceňují péči rodinného typu, vstřícnou k potřebám a požadavkům maminek, s kvalitní ošetřovatelskou i lékařskou péči.

Rok 2006         532 porodů
Rok 2009         655 porodů
Rok 2011         676 porodů
Rok 2013         710 porodů
Rok 2014         742 porodů

Ve Vsetíně jsou k dispozici dvě moderní porodní lůžka, polohovatelné postýlky pro novorozence, porodní vana. K převozu novorozenců mají zdravotníci moderní transportní inkubátor, při ošetřování novorozenců mohou využívat výhřevná lůžka, jsou zde také moderní přístroje pro intenzivní léčbu novorozenecké žloutenky. Zdravotníci využívají – pokud je zapotřebí – fetální pulsní oxymetr nové generace, který v průběhu porodu umožňuje sledování hladiny kyslíku v krvi plodu – pomocí speciálního čidla zavedeného porodními cestami. Pokoje šestinedělí mají výhřevné moduly, které zajišťují potřebný komfort při koupání a přebalování novorozenců. Přesně před rokem porodnice získala – jako teprve třetí v České republice a první ve Zlínském kraji – moderní telemetrický KTG Holter Monica AN24 pro sledování životních funkční matky a dítěte v těhotenství a při porodu.

Významný podíl na získávání prostředků pro vybavení oddělení má Nadační fond pro rozvoj vsetínské porodnice, který nedávno oslavil druhé výročí svého založení. Získává a shromažďuje finanční prostředky od sponzorů i výtěžky nejrůznějších benefičních akcí. „Našim cílem je zlepšování prostředí porodnice a jsme rádi za podporu, které se nám od veřejnosti i sponzorů dostává,“ uvedl zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice a.s. a jeden ze zakladatelů Nadačního fondu pro rozvoj vsetínské porodnice MUDr. Martin Janáč.

Další fotografie: