Studenty Valašského Medik Klubu čekala závěrečná přednáška, esej a test

Zajímavou přednáškou o resuscitaci a následnou prohlídkou anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) byl zakončen druhý semestr Valašského Medik klubu – originálního projektu Vsetínské nemocnice, který zaujal více než tři desítky středoškoláků s dalším zájmem o vysokoškolské studium medicíny a přírodních věd, ale také jejich vyučující a zdravotníky samotné.

„Domnívám se, že je to dobrý nápad, jak představit prostředí nemocnice, lékařskou profesi. Studenti měli řadu dotazů, zajímali se o problematiku,“ komentoval primář ARO MUDr. Milan Doležel, který se zhostil závěrečné prezentace.

Od ledna do června 2017 účastníci absolvovali celkem šest přednášek, první byla věnována možnostem uplatnění ve zdravotnictví, atestacím, druhá (nazvaná Vidět pod povrch) pak představila radiodiagnostické oddělení, přínosy i rizika zobrazovacích metod. Březen byl zaměřen na gynekologii, léčbu myomů, vybavení gynekologicko-porodnického oddělení (Pomáháme na svět), duben následně patřil pediatrii.

Značnou pozitivní odezvu měla i květnová prezentace z oblasti interního lékařství (Více než srdeční záležitost). „Velkou výhodou přednášek je, že problematiku přibližuje odborník z praxe, a také, že jsme si mohli každé oddělení prohlédnout. Bohužel, semestr se chýlí ke konci a mně nezbývá než budoucím třetím ročníkům a zájemcům o medicínu Medik Klub vřele doporučit, od Vsetínské nemocnice jde o velmi zajímavý projekt,“ pochválil jeden ze středoškoláků na facebookovém profilu vsetínského gymnázia.

„Do druhého semestru se zapojilo třicet tři studentů tří středních škol ze Vsetína a Valašského Meziříčí. Ohlasy jsou velmi pozitivní, již nyní připravujeme program pro podzimní semestr. Zájem o účast projevila další střední škola,“ konstatoval náměstek pro personální řízení Ing. Martin Pavlica s tím, že účastníci druhého semestru zpracovávali krátkou esej, o tom, co je motivuje ke studiu medicíny, které vlastnosti považují u lékaře za nejdůležitější, a jaký obor medicíny by je nejvíce zajímal. Čekal je však také závěrečný test z probírané tématiky, otázky vybírali jednotliví přednášející. Vsetínská nemocnice již předem avizovala, že hodlá ocenit a k dalšímu zájmu o medicínu motivovat jednoho ze studentů. S ohledem na výsledky testu, závěrečnou esej i stoprocentní účast na všech přednáškách ocenění získala studentka třetího ročníku vsetínského gymnázia (MG, SZŠ a VOŠZ Vsetín) Viktorie Mollová.

„Hodně jsem se v Medik Klubu dozvěděla, nejvíce mě zaujala přednáška o gynekologii, líbily se mi ukázky práce se zobrazovací technikou, ultrazvuky, možnost si různé zdravotnické činnosti vyzkoušet,“ uvedla Viktorie. Zájem naprosté většiny účastníků o danou problematiku byl mimořádný, využili dokonce i nadstavbové možnosti navštívit další odborné akce v rámci Vzdělávací akademie Vsetínské nemocnice.