Zpravodaj 2/2018 o plánech a připravovaných akcích

Ve zpravodaji Vsetínská nemocnice a.s. informuje 2/2018 bilancujeme uskutečněné akce a místopředsedkyně představenstva Ing. Věra Prousková hovoří o plánech pro rok 2018.

K dispozici je v tištěné, ale také v elektronické verzi zde.

Místopředsedkyně představenstva hovoří o plánech pro rok 2018:

Všechny záměry a plány Vsetínské nemocnice a.s. jsou podrobně popsány v našem obchodním plánu na rok 2018. Na tento rok je naplánován jen velmi nízký zisk, a to ve výši 281 tis. Kč. Za optimální bych v naší nemocnici považovala zisk kolem 10 mil. Kč, kterého však vzhledem k prioritám letošního roku nemůže být dosaženo. První prioritou jsou mzdové náklady, které letos
zvyšujeme o 12 %, což společně se zákonným pojištěním zaměstnanců znamená částku bezmála 36 mil. Kč. Tyto náklady by měly být plně pokryty zvýšenými tržbami za zdravotní péči, jsou však samozřejmě vázány na výslednou výkonnost celé nemocnice. Abychom tedy mohli plánované mzdy plně vyplatit, musíme zajistit, stejně jako v minulých letech, dostatečnou výkonnost.
Druhou prioritou roku 2018 jsou investice a obnova majetku. Plán investic má letos hodnotu bezmála 86 mil. Kč, další plánované „drobné“ nákupy (majetek v hodnotě do 20 tis. Kč) jsou plánovány v hodnotě 13 mil. Kč. Celkově by se tedy v tomto roce měl pořídit či obnovit majetek za téměř 100 mil. Kč, z toho na nový pavilon připadá částka 60 mil. Kč. Tato informace by měla vyvrátit obavy, že pořízením vybavení interního pavilonu se zastaví rozvoj dalších oddělení nemocnice. Je však nutné uvést, že počítáme s úvěrovými prostředky ve výši 65 mil. Kč, což si naše nemocnice může dovolit jen díky úspěšnému hospodaření v posledních čtyřech letech.
Co nás tedy konkrétně, kromě vybavení interního pavilonu, ještě čeká? V poslední době jsem již několikrát zaslechla, že Vsetínská nemocnice vlastní nejstarší CT přístroj v celé republice. Je proto ten správný čas na jeho obnovu. A protože v rámci nového pavilonu bude umístěna další
zobrazovací technika a budeme nuceni obnovit i další rentgenový přístroj v chirurgickém
pavilonu, budeme pořizovat zobrazovací techniku v hodnotě kolem 30 mil. Kč. Ze zdravotnické techniky je dále naplánována obnova ventilátorů a anesteziologických přístrojů pro ARO v celkové hodnotě 4 mil. Kč, dodána již byla nová laparoskopická věž pro centrální operační sály za 1,7 mil. Kč. Pro několik oddělení budou celkově za 1 mil. Kč pořízena zvedací zařízení pro obsluhu imobilních pacientů, což sníží fyzickou zátěž ošetřovatelského personálu, a pořízeny budou také myčky podložních mís za bezmála 1 mil. Kč. V rámci společných nákupů nemocnic Zlínského kraje byla zahájena obnova laboratorní techniky na oddělení klinické biochemie a na hematologicko-transfuzním oddělení. Vybavení jsme získali formou zápůjčky, která kromě nejmodernějšího vybavení přináší také zásadní snížení cen reagencií – tedy další úspory v nákladech.

Prostředky jsou plánovány také na investice stavební – v nejbližší době zahájíme rekonstrukci rehabilitačního oddělení v poliklinice (2,1 mil. Kč), následovat budou poměrně rozsáhlé stavební úpravy lékárny, a to včetně nového a moderního vybavení, celkově za 3,5 mil. Kč. Tyto velké investice si lékárna i poliklinika jistě zaslouží, protože v posledních třech letech se obrat lékárny téměř zdvojnásobil a růstový trend pokračuje i v tomto roce. Díky receptům, které si naši pacienti vyzvedávají v lékárnách DUO, tvoříme poměrně velkou část zisku nemocnice, čímž tvoříme zdroje na rozsáhlejší investice v budově polikliniky. Ta je v majetku akciové společnosti a všechny opravy hradíme z vlastních prostředků. Naplánováno je proto i pokračování oprav sociálních zařízení a podlah.
Naopak opravy a údržba budov v areálu nemocnice jsou hrazeny z prostředků Zlínského kraje, který tyto budovy vlastní. Pro letošní rok je již z jeho rozpočtu schválena částka téměř 5 mil. Kč, další opravy a akce se ještě připravují. Zmínit bych měla rovněž přípravu klimatizace pro porodní oddělení, které bude financováno z prostředků Nadačního fondu pro rozvoj Vsetínské porodnice. Jak vidíte, plánů a investic, které zaručují další rozvoj nemocnice, je spousta. Není proto potřeba se obávat o budoucnost nemocnice, ta své místo mezi nemocnicemi Zlínského kraje má a mít bude.“

Ing. Věra Prousková