Děkuji za stálý úsměv na tváři, napsala pacientka ortopedického oddělení

„Tímto dopisem bych chtěla poděkovat celému kolektivu ortopedického oddělení za příkladnou péči o své klienty. Děkuji moc lékařům, sestřičkám i bratrům, ošetřovatelkám, pracovníkům rehabilitace, studentkám i uklízečkám. Jste výborný kolektiv, jste milí, ochotní a stále usměvaví,“ napsala nám paní Naděžda.

„Z vlastní zkušenosti vím, jak je práce ve zdravotnictví náročná psychicky i fyzicky. A proto vám všem ještě jednou vřelý dík za všechno, za péči před i po operaci, za hezký přístup ke klientům, za stálý úsměv na tváři, který taky léčí.“ 

 

Rozhovor s MUDr. Tomášem Strnadem, primářem ortopedického oddělení Vsetínské nemocnice, který najdete rovněž na stránkách Zpravodaje Vsetínské nemocnice.

Poděkování za péči si velmi vážíme, na ortopedické oddělení míří takové milé pozitivní reakce poměrně často. V pandemické době ale museli ortopedi plánovanou operativu omezit a odkládat, nyní se opět vrátili k plnému spektru výkonů, tedy i totálním náhradám kolen a kyčlí. S primářem ortopedického oddělení MUDr. Tomášem Strnadem jsme si povídali o endoprotézách, různých typech zákroků, ale také jeho zkušenostech a názorech.

Jaká byla Vaše cesta k medicíně a ortopedii? Ovlivnil Vás nějaký vzor? A vyrůstal jste také na legendárním seriálu Nemocnice na kraji města?
„Býval jsem často nemocné dítě. V pěti letech jsem byl hospitalizován v Ostravě-Zábřehu a prostředí nemocnice mne tehdy okouzlilo. Ano, i Nemocnice na kraji města, která mimo jiné zásadně zpopularizovala ortopedii, mne velmi bavila. Ale také knihy, například Vizita, Skalpel, prosím, Doktor v domě a řada dalších. Vzorem při studiu i práci pro mne byl každý lékař, který se mi věnoval a něco mne naučil.“

Věnoval jste se dětské ortopedii, artroskopické operativě a následně převážně endoprotetice. Dá se říci, která část ortopedie je Vám nejbližší?
„Těžko určit. Musím dělat to, co je aktuálně třeba a na co mé vědomosti a schopnosti stačí. Jsem spokojen, pokud pacientovi dovedeme pomoci, vše proběhne hladce a hlavně – je viditelný dobrý výsledek.“

V naší nemocnici působíte již řadu let. Dokážete odhadnout, kolikrát jste již operoval?
„Do vsetínské nemocnice jsem nastoupil už po maturitě před téměř 31 lety, tehdy jako sanitář, o pár let později jako lékař. Vlastní statistiku uskutečněných operací si nevedu. Bohužel, nedá se zapomenout na ty méně zdařilé (a těch bylo snad jen málo).“

Vsetínská ortopedie má široké spektrum činností. Věnuje se i novým moderním metodám a postupům s využitím speciálních šablon, vyrobených pacientovi přímo na míru s pomocí 3D tisku. Jaké jsou výhody?
„Ano, vývoj je nezastavitelný. Ale vybíráme si, uplatňujeme pouze ty metody a postupy, které jsou prokazatelně užitečné, pomáhají a přitom nijak extrémně nezatěžují nemocného ani rozpočet. 3D šablony pro endoprotézy kolenních kloubů jsou jedněmi z nich. Zaručí, důvěřujeme-li zobrazovacím metodám, počítačům a technologiím, optimální uložení umělého kloubu, usnadňují práci operujícímu a poněkud zkracují trvání operace.“

Dá se v jednoduchosti popsat, jak takový zákrok probíhá a v čem se liší od standardní operace?
„Taková operace se příliš neliší od konvenčního postupu. Jen při kroku, kdy standardně upravujeme kloubní plochy řezy podle několika variabilně nastavitelných měřících nástrojů a šablon, použijeme v daném případě pouze dva individuální, přímo na konkrétního pacienta a konkrétní koleno zhotovené mustry, čímž jsou minimalizovány možné (byť i drobné) odchylky od ideálního uložení endoprotézy.“

Z jakých materiálů jsou vlastně endoprotézy, se kterými pracujete?
„Jde o síťovaný polymerizovaný polyethylen o ultra vysoké molekulární hmotnosti (UHMWPE), keramiku a různé ušlechtilé kovové slitiny chromu, niklu, kobaltu, železa, manganu, molybdenu, titanu a hydroxyapatitu se speciálně upravenými povrchy. Nejdůležitějšími jejich vlastnostmi jsou nedráždivost vůči živým tkáním pacienta, mechanická odolnost a maximální hladkost povrchů pohyblivých částí.“

Časté jsou artroskopické zákroky. Jaké zdravotní obtíže se takto dají operovat? V čem artroskopie spočívá?
„Artroskopicky lze (až na nemnohé výjimky) dnes diagnostikovat a ošetřit prakticky jakékoliv vnitřní poškození lidských kloubů. Limitem jsou pouze dostupné (dnes již pokročilé) technologie, specifické dovednosti operatérů a opravdu drobná velikost pracovních portů – vstupů (0,5–1 cm) do kloubu. Hlavní výhodou je minimální zátěž a riziko pro pacienta, krátká (nebo i žádná) hospitalizace, rychlá rekonvalescence a příznivé kosmetické následky – nepatrné jizvy.“

Operační sály prošly modernizací vybavení, čeho si nejvíce ceníte Vy, jako ortoped?
„Vybavení sálů je nesporně modernější. Mně se nejvíce líbí operační stoly, variabilita jejich nastavení a nové, výkonné operační lampy. Novinek je ale určitě více a věřím, že nového zařízení i prostředí si cení zejména sálové instrumentářky, neboť především ony tam slouží své pracovní dny i noci.“

Poslední dva covidové roky nebyly pro ortopedickou operativu příznivé, nyní se vracíte k plánované operativě. Změnila Vás covidová doba, díváte se jinak na medicínu?
„Takzvaná covidová doba mně osobně, ortopedii ani jejím pacientům nic dobrého nepřinesla. Na medicínu se dívám stále stejně – vždy hledala a nalézala (často i s omyly) způsoby, jak chránit zdraví a životy. Zklamán jsem z našeho, českého zdravotnictví. Podle mne je křehké, chová se iracionálně a podléhá těm nejhlasitějším bez ohledu na vědu, odbornost a potřeby všech nemocných. Mám v úctě ty zdravotníky, kteří své (čímkoli) nemocné v oné době neopustili.“

Ortopedické zákroky patří k těm časově nejnáročnějším. Jak relaxujete po náročné operaci?
„Možná patří k nejdelším, ovšem pozoruji, jak se časy běžných ortopedických operací zkracují. Nekomplikovaná výměna kolenního či kyčelního kloubu dnes trvá 50 až 90 minut, artroskopie klidně i jen 10 až 15 minut. To díky organizaci společné práce, zkušenostem a dodržování naučených správných postupů. Co se týká odpočinku – relaxuji pouze v klidu a o samotě, k rozptýlení nepotřebuji vnější podněty, silné zážitky a podobně. Jsem v režimu ON/OFF, tedy soustředění, činnost/
nečinnost, lze-li to takto popsat.“

Zveřejněno ve Zpravodaji Vsetínské nemocnice 2/2022

Čtěte si o nás