Den pro růžovou stužku se zaměřil na prevenci popáté  

Na sto šedesát žen si v pátek 11. října 2019 dopoledne vyzkoušelo v poliklinice Vsetínské nemocnice samovyšetření prsu na modelu, vyslechlo potřebné rady či odpovědi na dotazy. DEN PRO RŮŽOVOU STUŽKU byl již popáté zaměřen na prevenci nádorového onemocnění prsu. Kampaň vyhlásila společnost Kayaku Safety Systems Europe a.s. a Onko Duha Vsetín, kromě polikliniky se letáčky a drobné dárky rozdávaly také v Masarykově veřejné knihovně a na dalších místech Vsetína. Pomáhaly i studentky vsetínské zdravky (MG, SZŠ a VOŠZ Vsetín).

„Prevence u nádorového onemocnění prsu je velice důležitá, ročně je v České republice hlášeno na šest tisíc nově vzniklých případů. Každá žena by se o svá prsa měla starat, měla by si provádět samovyšetření prsu. Stačí jedenkrát měsíčně, palpací třemi prsty prohmátnout všechny kvadranty, včetně centrální části a samozřejmě by neměla zapomenout na podpaží, kde jsou spádové uzliny,“ uvedl chirurg Vsetínské nemocnice MUDr. Petr Rohlík, který zákroky na prsou provádí.

„Pokud si žena nahmatá ložisko, tak je velikosti už alespoň 15 milimetrů, což samozřejmě pro ni není úplně ideální situace, proto byl u nás vytvořen preventivní program vyšetřování prsu v mammografických centrech. Cílem je diagnostikovat nádor ve stavu nehmatné léze, kdy se jedná o velikosti pod jeden centimetr,“ vysvětlil chirurg.

Pokud se najde nádor, odebere se vzorek, aby se zjistilo, jestli se jedná o zhoubný či nezhoubný útvar. „Následuje pohovor na mammární komisi, která rozhoduje, jaký typ operace se u ženy bude provádět, jednak na prsu, jednak ve spádových uzlinách. Pokud se nádor odoperuje včas, žena absolvuje onkologickou léčbu, dá se říci, že se může vrátit do běžného života naprosto zdravá. To, že onemocněla nádorových onemocněním, neznamená, že by musela na onemocnění doplatit či dokonce zemřít,“ dodal MUDr. Rohlík.

Pokud je ložisko malé, jednoznačně se dnes preferují takzvané prszáchovné výkony. „Žena vlastně přijde jen o část prsu, většinou je to kvadrant, ale může být i menší oblast. Důležité je, aby byly zdravé okraje. To stejné provádíme na spádových uzlinách, kde vyhledáme první spádovou, takzvanou sentinelovou uzlinu, a pokud je negativní, nemusíme odstraňovat další uzliny,“ zhodnotil chirurg s tím, že pro karcinom prsu je operováno ve Vsetíně ročně zhruba sedmdesát žen.

Správnou techniku samovyšetření najdete také na stránkách www.mamo.cz.