Děti budou hlídat další nové monitory dechu

Nadace Křižovatka opět nadělovala v nemocnicích a byla mezi nimi i naše Vsetínská. V rámci projektu „Maminko, dýchám“ získalo 37 nových monitorů dechu za 74 tisíc korun Novorozenecké oddělení Krajské nemocnice T. Bati a dva monitory za 4 tisíce korun Dětské oddělení Vsetínské nemocnice, kde byla velká část monitorů v minulých letech obnovena díky vynikající spolupráci se sponzory.

Monitory dechu hlídají nejen zástavu dechu, ale jakékoliv nepravidelnosti v dýchání dítěte. V případě potíží okamžitě spustí alarm, díky němuž může být dítěti včas poskytnuta první pomoc. „Hlavní činností Nadace Křižovatka je zprostředkování monitorů dechu pro miminka mezi dárcem a nemocnicí. Oslovujeme firmy, instituce či společnosti a díky jejich finanční podpoře zajišťujeme postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v nemocnicích v téměř v celé ČR,“ popsala Mgr. Štěpánka Pokorníková, ředitelka nadace.

Vsetínská nemocnice má celkem 21 těchto přístrojů. Novorozenecké oddělení KNTB má nyní celkem 57 monitorů dechu, jejich počet se nezmění, nové totiž nahradí zastaralé přístroje.

„Monitory dechu se časem opotřebovávají, a proto každoročně vítáme každý další nový kus. Nadace Křižovatka je naším stálým partnerem, patří jí velké poděkování,“ uvedl primář Dětského oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Marián Rubint.

Nadace Křižovatka se jako jediná nadace v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o SIDS a o možnostech ochrany ohrožených dětí do 1 roku věku. Díky dárcům a sponzorům pomáhá nadace vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense, který je registrován u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka a prošel několikaletými klinickými testy. Tento monitor dechu hlídá nejen zástavu dechu, ale také apnoe pauzy (bezdeší), a jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka. V případě potíží okamžitě spustí alarm, aby přivolal pomoc dospělého, který může včas poskytnout dítěti první pomoc.

Za více než 20 let své existence se nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic téměř 7.000 monitory dechu v celkové hodnotě 30 milionů Kč. Cílem a smyslem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit české nemocnice a jejich porodnická, novorozenecká a JIP oddělení monitory dechu každou postýlku pro miminko.