Diagnostika bude probíhat v ambulanci ORL (Ušní, nosní a krční oddělení), maminky své děti mohou k vyšetření objednat již při odchodu z porodnice.
Pilotní část projektu diagnostiky sluchových vad u novorozenců odstartovala v květnu. „Na novorozenecké stanici nebo na pokojích šestinedělí jsme takto vyšetřili více než stovku novorozenců. Maminky měly velký zájem,“ zhodnotila vrchní sestra ORL Bc. Andrea Adámková. Vyšetření pomocí speciálního přístroje umožňuje včasnou diagnostiku sluchových vad a případné zahájení sluchové rehabilitace, která je důležitá pro komunikační dovednosti dítěte a rozvoj řeči.
Testování přitom dítě nijak neobtěžuje, pro optimální výsledek je důležité pouze, aby zůstalo v klidu. „Do ucha se novorozenci vloží malá sonda, která vysílá zvuky a zároveň zaznamenává odezvy zevních vláskových buněk vnitřního ucha. Ta je následně zobrazena na monitoru mobilního elektronického přístroje,“ vysvětlila Adámková s tím, že se jedná o měření na základě takzvaných otoakustických emisí.
Uvedla, že vyšetření bude k dispozici od října, a to v ambulantním režimu. „Pokud budou mít maminky zájem, budou objednány přímo při odchodu z porodnice. V případě volné kapacity mohou tuto možnost využít pro své děti také ženy, které rodily v okolních porodnicích, ale bude zapotřebí se telefonicky domluvit a objednat v ambulanci Ušního, nosního a krčního oddělení,“ doplnila Adámková s tím, že dítě by mělo toto vyšetření absolvovat do 28 dnů po porodu.
Statistiky uvádějí, že sluchové vady se objevují u 6 až 12 dětí z tisíce, přičemž jedno novorozeně z tisíce má velmi těžkou sluchovou vadu. Každý rok se v České republice narodí zhruba osmdesát neslyšících dětí. Díky včasné diagnostice mohou nedoslýchavé či neslyšící děti rozvíjet svou řeč. V dnešní době mají k dispozici širokou síť odborné péče a mnoho funkčních pomůcek pro usnadnění komunikace.
Ing. Lenka Plačková
tisková mluvčí, PR
Vsetínská nemocnice a.s.