Tři nová křesla a dialyzační monitory, ale také wifi zdarma či televizory s bezdrátovými sluchátky. Zlepšení v hemodialyzačním středisku Vsetínské nemocnice oceňují jak pacienti, tak zdravotnický personál. Hemodialyzační středisko (HDS), které je jedním z organizačních celků interního oddělení Vsetínské nemocnice, v současné době pečuje o šedesát šest dialyzovaných pacientů nejen ze Vsetínska, ale také Meziříčska, Rožnovska, Valašskokloboucka a dalších přilehlých oblastí. Vedoucí lékařkou HDS je MUDr. Petra Čechová, která dříve vedla jednotku intenzivní péče interního oddělení, ve vedení dialyzačního střediska před časem vystřídala MUDr. Mojmíra Lanžhotského.
„Máme výborný tým po stránce profesní i osobní. Co se týká vybavení, dočkalo se částečné obnovy. Přemístili jsme ambulanci, aby více vyhovovala našim potřebám. Nové monitory, které máme k dispozici, splňují naše požadavky a potřeby, zvládnou různé typy léčby, nejen hemodialýzu, ale i hemodiafiltraci,“ zhodnotila MUDr. Petra Čechová. Zlepšení zaznamenali i pacienti, kteří na dialýzu docházejí zpravidla třikrát týdně a vždy zde stráví čtyři až pět hodin. Zlepšení komfortu jim přinesla obměna části dialyzačních křesel, ale také bezplatné připojení k internetu prostřednictvím wifi a nové televizory. V centrálním prostoru je velkoplošný televizní přijímač, aby se pacienti při jeho sledování nerušili, mohou použít bezdrátová sluchátka. Tento projekt sponzorsky podpořila společnost Austin Detonator, která je dlouhodobým partnerem Vsetínské nemocnice.
HDS Vsetínské nemocnice zajišťuje léčbu nemocným s akutním i chronickým selháním ledvin, ale také pacientům s některými závažnými otravami. „Stále častěji řešíme případy akutních renálních selhání,“ uvedla MUDr. Petra Čechová s tím, že mnozí pacienti v regionu zapomínají na pravidelné návštěvy svého praktického lékaře, který dokáže případný hrozící problém podchytit hned v počátku. Jejich problémy tak často dospějí až do závažné fáze, kdy je nutná dialyzační léčba či transplantace ledvin. „V současné době jsou čtyři z našich pacientů připraveni k transplantaci,“ specifikovala vedoucí lékařka. Kromě klasické dialýzy se však ve Vsetíně znovu rozbíhá také takzvaná peritoneální neboli břišní dialýza, která využívá čištění krve pomocí opakovaného pravidelného napouštění dialyzační tekutiny do dutiny břišní. Pacient může břišní dialýzu provádět v domácím prostředí a není odkázán na hemodialýzu, za kterou je zapotřebí několikrát týdně dojíždět do nemocnice.
Často se hovoří o důležitosti prevence. Chronické onemocnění ledvin nemusí pacienta bolet. Mezi projevy může patřit krev v moči, otoky nohou, únava, časté močení, bolesti v bedrech. Čím dříve je nemoc ledvin diagnostikována, tím jednodušší je léčba a tím nižší je riziko výskytu dalších onemocnění. Prevencí onemocnění ledvin je dodržování zdravého životního stylu – kromě správné stravy je důležitý i pohyb. Zapotřebí je také předcházet nachlazení, které může způsobit zánět ledvin, nekouřit, neužívat nadměrně léky proti bolesti a chodit na pravidelné preventivní kontroly. Pokud pacient trpí cukrovkou, vysokým krevním tlakem, nadváhou, měl by si nechat u svého praktického lékaře vyšetřit vzorek moči, případně krve.
Na snímku staniční sestra HDS Vsetínské nemocnice Radomíra Obrová.
Text najdete ve zpravodaji Vsetínská nemocnice a.s. informuje 1/2017 zde.