Dvě preventivní akce, přednáška o porodnici i připojení ke sbírce

Dvě květnové preventivní akce připravila Vsetínská nemocnice, uskuteční se již tradičně u Lékárny DUO v poliklinice. Bude se ale také besedovat o vsetínské porodnici, přednáška MUDr. Martina Janáče bude věnována maminkám stávajícím i budoucím a také jejich partnerům. Připojíme k Českému dni proti rakovině: letos je zaměřen na prevenci rakoviny plic, upozornění na nebezpečné aspekty kouření.

AKCE ČISTÉ RUCE

Preventivní AKCE ČISTÉ RUCE se uskuteční v pátek 5. května 2023 od 8.00 do 12.00 hodin u Lékárny DUO v poliklinice. Je připravena u příležitosti Světového dne hygieny rukou a zaměřena na nácvik správné hygieny rukou a kontrolu s pomocí speciální UV lampy. Epidemiologická sestra poradí s používáním prostředků k mytí a dezinfekci rukou. Nabídku krémů a dalších potřeb najdete také v naší lékárně.

KOUŘENÍ? NEŠTĚSTÍ! NEJHORŠÍ Z NEŘESTÍ!

Takový je podtitul Českého dne proti rakovině, který letos připadá na 10. května 2023. „Kouření prokazatelně devastuje zdraví a výrazně zkracuje život. V tabákovém dýmu vdechuje kuřák tisíce chemikálií, toxinů, alergenů a dalších škodlivin. Minimálně u 70 z nich bylo prokázáno, že jsou rakovinotvorné. Kouření drasticky poškozuje většinu orgánů v lidském těle. Spouští rakovinné bujení, způsobuje ucpávání cév – infarkty a mrtvice, iniciuje nejméně 50 dalších, život ohrožujících chorob. Poškozuje sperma, snižuje plodnost i potenci, kazí zuby, vyvolává stárnutí pleti, předčasnou vrásčitost a změnu barvy kůže,“ upozorňují organizátoři. Naše nemocnice se k Českému dnu proti rakovině připojí zakoupením kvítků, ale také upozorněním na nebezpečnost kouření. Na zhoubné nádory u nás ročně zemře více než 28 tisíc lidí, karcinom plic představuje nejčastější příčinu úmrtí ze všech onkologických onemocnění. Do screeningového programu časného záchytu karcinomu plic se zapojilo také oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí naší nemocnice.

VSETÍNSKÁ PORODNICE s MUDr. Martinem Janáčem

Beseda o vsetínské porodnici se letos již jednou konala. Zájem byl tak velký, že se ji Rodinné a mateřské centrum Vsetín rozhodlo akci zopakovat. Konat se bude v prostorách na Rybníkách, Záviše Kalandry 1095, a to v úterý 16. května 2023 od 10.00 do 11.00 hodin. Na dotazy bude odpovídat zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Martin Janáč. Maminky současné i nastávající se dozvědí, co může vsetínská porodnice nabídnout, přítomní budou informováni o novinkách, nových přístrojích i metodách.

TLAK POD KONTROLOU

Druhá květnová preventivní akce se uskuteční u příležitosti Světového dne hypertenze, a to ve středu 17. května 2023 od 8.00 do 12.00 hodin, opět u Lékárny DUO v poliklinice. Věnována bude prevenci vysokého krevního tlaku a souvisejících komplikací. Kromě měření tlaku a zásobení kyslíkem se dozvíte, jak a kde se objednat k vyšetření, případně jaké zásady prevence dodržovat.