Jarní květiny pro dárkyně plazmy a zdravotnice

Osmý březnový den si zvolily k darování krevní plazmy mezi desítkou mužů i dvě ženy. Obdarování jarní kytičkou, poděkování a gratulace k Mezinárodnímu dni žen je potěšilo. Pestrobarevný jarní květinový pozdrav doputoval i na čtyři desítky pracovišť Vsetínské nemocnice. Blanka Fojtů absolvovala již 46 odběrů krve a krevních složek, Jitka Kučerová darovala dvacetkrát.

„Krevní plazmu jsem darovala třikrát, v ostatních případech se jednalo o plnou krev. Začala jsem před dvanácti lety. Tehdy mě vyzval partner, ať jdu darovat společně s ním. On ale později nemohl pokračovat, tak jsem štafetu převzala já sama,“ vysvětlila s úsměvem paní Blanka. „Darování plazmy je zdlouhavější než u plné krve, ale dá se to zvládnout. Při odběru je zapotřebí spolupráce se zdravotní sestrou, ale tady je to fajn, všechno společně zvládáme. Jen je zapotřebí být dobře hydratovaný, dostatečně pít,“ doplnila paní Jitka. U plné krve trvá vlastní odběr asi deset minut, odebírá se 450 ml a dárce může přijít maximálně čtyři až pětkrát do roka. U plazmy trvá odběr zhruba čtyřicet minut, kdy se odebere 600 až 800 ml plazmy pomocí separátoru. Červené krvinky se vrací zpátky do oběhu. Dárce může přijít zhruba jednou za dva týdny a ročně tak darovat až 25 litrů plazmy. Ve Vsetíně se krevní plazma odebírá dva roky, zapotřebí je se předem objednat na telefonním čísle 571 818 605. Darování plazmy – stejně jako plné krve – zachraňuje lidské zdraví a životy. Získaná plazma se využívá k léčbě pacientů a výrobě léků, např. koncentrátů pro zástavu krvácení.