Jarní zpravodaj o pohybu, nutriční péči i intervenční a kolegiální podpoře

Právě probíhající Rok v pohybu a jeho aktivity jsou ústředním tématem letošního prvního zpravodaje Vsetínské nemocnice. Informuje o novinkách, které zrychlují a zkvalitňují poskytovanou péči, přináší také řadu rozhovorů, které se týkají intervenční a kolegiální podpory, ale také situací, kdy s dítětem zamířit na pohotovost. Vrací se k pohybovým a vzdělávacím aktivitám, nabízí také nový seriál cvičení – tentokrát na půlválci pro uvolnění hrudníku. Rozsáhlý prostor je věnován nutriční péči, o kterou je v nemocnici stále větší zájem. Naše hobby představuje pracovnici centrální sterilizace Radku Dančákovou, která si vloni vyzkoušela půlmaratón a na jeho start se letos plánuje postavit znovu. Rubrika Pošli to dál nás tentokrát přivádí do Lékárny DUO za farmaceutickým asistentem Michalem Dědkem. První letošní zpravodaj nabízí řadu dalších setkání. Číst jej můžete také v elektronické podobě.

zpravodaj ve formátu pdf

Ve zpravodaji najdete:

• Úvodní slovo členky představenstva, ekonomické náměstkyně Ing. Věry Prouskové, MBA
  • Aktualizovaný generel na webu nemocnice
  • Stará interna dosluhuje jako prostor pro výcvik
  • Ve stopách primáře: medici zamířili i na operační sál
  • Objednávání do ambulance pomocí Portálu pacienta
  • Magnetickou rezonancí vyšetřují i břicha a pánve
  • Satelitní modul zrychluje diagnostiku u sepsí
  • Dokumenty konzultovaly osobnosti ošetřovatelství
  • KTG bezdrátové, nově s centrální monitorací
  • Kalendář akcí

Rubrika OSOBNOSTI NEMOCNICE:

Deset let je Milena Jurajdová staniční sestrou jednotky intenzivní péče interního spojeného lůžkového fondu. Aktuálně jednoho z nejmodernějších pracovišť svého druhu, kde však není nouze o nejrůznější stresové situaci. Také proto se rozhodla dále vzdělávat a pomáhat v oblasti poskytování psychické pomoci, věnovat intervenční a PEER kolegiální podpoře. Úspěšně absolvovala oba certifikované kurzy.

Rubrika DIAGNÓZA:
Podle statistik jí trpí zhruba každá desátá žena v reprodukčním věku. Skutečné počty však mohou být ještě mnohem vyšší. Řeč je o endometrióze: chronickém onemocnění, kdy se částečky děložní sliznice nacházejí mimo dutinu děložní – v oblasti vaječníků, pochvy, střev, v močovém měchýři, nebo i mimo břišní dutinu. Pod vlivem ženských pohlavních orgánů střídavě narůstá a krvácí. Působí ženě nepříjemné bolestivé stavy a další obtíže, může vést k poruchám plodnosti. Stále rostoucí počet pacientek s touto diagnózou mají také lékaři gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice. Na otázky ohledně endometriózy odpovídá MUDr. Radek Laža.

• Kdy zamířit na pohotovost, a kdy naopak nechodit? O odpovědi na nejčastější dotazy jsme požádali MUDr. Hanu Garlíkovou, okresní zástupkyni Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR
  • Líbily se porody do vody, dialýza i multioborová JIP – reportáž z návštěvy vysokoškoláků druhého ročníku oboru Ošetřovatelství ze slovenského Martina (Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského)

Tematická příloha ROK V POHYBU:

• Spolupráce s hokejisty je ozdobou Roku v pohybu
  • Pohyb je lék, ne všichni jej ale konzumujeme správně, říká vedoucí fyzioterapeutka Mgr. Pavlína Matějčková, MBA
  • Vyzkoušeli jsme alpinning i jumping na trampolínách
  • Před zahájením sezony společně darovali krev
  • Bruslení, vzdělávání i prevence blíže lidem
  • Trénovali další využití vzduchových dlah
  • Cvičte s námi na půlválci: pro uvolnění hrudníku

Rubrika PŘÍBĚHY Z NEMOCNICE:
Příchod Hany Chmelařové do naší nemocnice byl spojen s otevřením polikliniky v roce 1988. Více než třicet pět následujících let věnovala tamnímu oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí, dlouhá léta pracovala jako vrchní sestra.

• Listárna
  • Vzrostl stravenkový paušál, mzdové tarify a příplatky
  • Benefity nejvíce čerpáme v lékárně a na dovolenou
  • Nutriční terapeutky: výkonů je dvojnásobek
  • Nejčastější edukace? U nemocí zažívacího traktu

Rubrika NAŠE HOBBY:
Radka Dančáková pracuje ve Vsetínské nemocnici již bezmála dvacet let, většinu z tohoto času na centrální sterilizaci. Jejím velkým koníčkem je pohyb a sport. Jezdí na kole, otužuje se v Bečvě, běhá. Vloni si vyzkoušela i půlmaratón a letos se plánuje na jeho start postavit znovu.

• Anketa: Rok 2024 je pro Vsetínskou nemocnici Rokem v pohybu. Co znamená pohyb pro Vás?
  • Rubrika POŠLI TO DÁL: Jsme taková farmaceutická rodina, říká Michal Dědek
  • Nová rubrika TIPY NA VÝLETY: Houpačka na Santově nabízí krásné výhledy. K návštěvě nás pozvala všeobecná sestra ARO Lucie Kotrlová, DiS., která je zároveň starostkou Malé Bystřice.