Krajská radní poděkovala škole za pomoc v době pandemie a ocenila výjimečnou spolupráci

Za mimořádnou spolupráci se Vsetínskou nemocnicí, která se v době pandemie ještě prohloubila, poděkovala krajská radní pro zdravotnictví MUDr. Olga Sehnalová vsetínské zdravotnické škole (MG, SZŠ a VOŠZ Vsetín), jejím studentům i pedagogům. Ocenila partnerství, které se projevuje nejen ve výuce, ale také v mnoha dalších dalších oblastech. V době, kdy vzhledem k epidemiologické situaci muselo být mnoho aktivit utlumeno, uspořádali společně on-line sanitářský kurz či individuální konzultace pro žáky devátých tříd. Spolu se studenty pomáhali pedagogové na odděleních, často významně nad rámec pracovních povinností.

„Chtěla bych moc poděkovat studentům i učitelům zdravotnické školy během pandemie. Byly měsíce, kdy situace byla opravdu dramatická a bez jejich pomoci bychom vše zvládali mnohem hůře,“ uvedla krajská radní pro zdravotnictví MUDr. Olga Sehnalová. K poděkování se připojila i ředitelka Vsetínské nemocnice Ing. Věra Prousková: „Pomocnou ruku nabízeli jak studenti, tak pedagogové. Kohokoliv jsme oslovili, všichni byli připraveni pomoci a mohu říci, že když před rokem začala triáž u vrátnice, byly to právě učitelky, které i toto stanoviště zajišťovaly, a to i v tehdejším chladném počasí.“

Pomoc pokračovala i při distanční výuce, kdy učitelky musely připravovat materiály, učit, ale na nemocnici nezapomněly a pomáhaly dle svých možností. „Zlatou tečku přidaly na konci roku, kdy jsme uspořádali on-line sanitářský kurz, učitelky zdravotnické školy ho celý připravily, odučily, praktická část zůstala na nás,“ komentovala ředitelka. Vsetínská nemocnice tak v nejtěžší situaci získala třináct nových sanitářů, z nichž dvanáct nastoupilo do praxe. Odměnu, kterou jim za výuku v kurzu náležela, se rozhodly věnovat na benefiční účely, na veřejnou sbírku, kterou Vsetínská nemocnice vyhlásila pro sestru Martinu, jež při tragické události přišla o manžela a její čtyři děti o otce.

„Spolupráce se Vsetínskou nemocnicí považujeme za jeden z pilířů naší práce, pyšníme se jí, dělá naši školu výjimečnou. V době krize se ještě prohloubila a zintenzivnila. Že je funkční a kvalitní, potvrdil i průběh nedávných praktických maturit,“ uvedl ředitel MG, SZŠ a VOŠZ Vsetín Mgr. Martin Metelka. Blízká provázanost školy a nemocnice přináší benefity i studentům samotným. Pedagogové se podílí na tvorbě standardů ošetřovatelské péče, studentům je předkládají v rámci studia, takže přicházejí do nemocnice už obeznámeni, připraveni. A obdobné je to i v případě zdravotnické dokumentace. Škola výrazně pomáhá i při vzdělávání zahraničních pracovníků, které se nemocnice snaží získat. Zdravotníci Vsetínské nemocnice se podílejí na výuce ve škole, sdílí se studenty svou odbornost a jsou i oporou pro odborné učitelky. Aktivity se odrážejí i v nárůstu počtu uchazečů o studium: zájem o obor praktická sestra je nejvyšší za pět let, oproti loňsku je počet zájemců vyšší o 25 %.

Vsetínská nemocnice a partnerská zdravotnická škola za běžné epidemiologické situace spolupracují nejen při výuce, ale i řadě vzdělávacích, náborových, preventivních či společenských akcí. Společnou aktivitou je Den s nemocnicí, který školákům i veřejnosti otevírá pracoviště, nabízí prevenci, informace o první pomoci, zároveň se snaží vzbudit jejich zájem o obor, nasměrovat je k budoucímu působení ve zdravotnictví. Nemocniční pracoviště a odbornosti se představují i na Dnech otevřených dveří školy, burzách práce, pedagogové a zdravotníci spolupracují při náborech dárců krve, kostní dřeně, připravují aktivity směřující k základním školám, ale pořádají také exkurze do nemocnic v zahraničí. Společně již navštívili nemocnice v Rakousku, Polsku i na Slovensku. Vsetínská nemocnice každoročně oceňuje maturanty Cenou ředitelky, vyhodnocuje jejich činnost v rámci praxe na odděleních, přístup k práci a pacientům.