Na přednášce rehabilitačního oddělení nechyběla ani dechová jóga

Důležitost správného bráničního dýchání byla jedním z hlavních témat přednášky Znovu se nadechnout, která se uskutečnila ve čtvrtek 23. září 2021 ve společenském sále Masarykovy veřejné knihovny na vsetínském Dolním náměstí. Informace a rady předávaly primářka rehabilitačního oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Danuše Trnovcová a vedoucí fyzioterapeutka Mgr. Pavlína Matějčková. Téma zaujalo všechny věkové skupiny, nejvíce se líbily praktické ukázky a doporučené cviky. Nechyběla ani dechová jóga.

Znovu se nadechnout můžeme jen, když je k tomu hrudník správně připraven. Musí být uvolněný, kvalitně fungovat. Takové dýchání je zajištěno bránicí. „Ta má funkci nejen dechovou, ale také posturální – týkající se vzpřímené polohy těla. Proto je důležité o správném dýchání hovořit a tyto dvě funkce spolu propojit,“ vysvětlila vedoucí fyzioterapeutka Mgr. Pavlína Matějčková, která úvodem představila techniky uvolnění hrudního koše a polohování na půlválci.

V nedávné době covidové lidé více seděli doma u počítače, nad cvičením mnoho neuvažovali, bránici příliš nevyužívali, o to více vytěžovali pomocné svaly. To se projevilo řadou bolestivých obtíží, které lidé často s dýcháním vůbec nespojují. „Dech má zásadní význam pro postavení těla. Když bráničně dýchám, mám aktivní břišní svaly, což vede i ke stabilizaci bederních obratlů. Nastavit správné dýchání je proto velmi důležité. Z praxe víme, že když jsou cvičení prováděna pravidelně, mají pro pacienta velký profit. Pomůcky je možné koupit u nás v lékárně v poliklinice, možné je však také improvizovat,“ nastínila s tím, že cvičit je možné všude. Většinu cviků je možné provádět i během pracovního dne v kanceláři, ale třeba i za volantem v dopravní zácpě. Důležitá je také psychická pohoda, zklidnění, uvolnění, správný výdech.

K tomu přispívají také cviky dechové jógy, které představila primářka MUDr. Danuše Trnovcová. „Někdy si osvojíme špatný dechový automatismus. Pokud chceme dech vědomě řídit, je zapotřebí se zklidnit, uvědomit si tělo. Jóga doporučuje pozice, které usnadňují dýchání, důležité je očištění, proplachování nosu s pomocí nosní konvičky, je možné také využít mantry a gesta rukou, která usnadňují dýchání,“ komentovala primářka a přítomní si spolu s ní mohli vyzkoušet řadu konkrétních technik, například nádíšódhana, při níž se střídavě překrývají nosní dírky.

Právě praktické ukázky příchozí nejvíce zaujaly. „Chodím ráda na přednášky. Nejvíce se mi líbily prvky z jógy a dechová cvičení. Udělala jsem si pár fotografií a budu podle nich doma cvičit,“ uvedla návštěvnice Eva Gerhardtová a přednášku ocenila i ředitelka knihovny Ing. Daniela Divínová: „Vsetínská nemocnice si pro nás vždy připraví besedu s velmi zajímavou tematikou, obdobně tomu bylo i tentokrát. Moc děkujeme.“