Nejvíce se dotazovali na dietu při zvýšené hladině cholesterolu

Více než šest desítek lidí využilo v pondělí 16. října 2017 možnost preventivního vyšetření krevního tlaku, množství cukru a tuku v těle, příchozí konzultovali své dietní problémy s nutričními terapeutkami, zajímali se o možnosti rehabilitace a získání kondice pomocí severské chůze (nordic walking). „Přišlo hodně zájemců o vyšetření, v oblasti výživy se lidé nejvíce zajímali o dietní opatření při zvýšené hladině cholesterolu nebo cukru v těle,“ vysvětlila nutriční terapeutka Iveta Škrabánková, která také odpovídala na otázky spojené s využitím a možností zapojení severské chůze, která pomáhá ke zlepšení fyzické kondice lidem všech věkových kategorií. Zájemci si různé typy holí mohli sami vyzkoušet.

Akce se uskutečnila u Lékárny DUO ve vestibulu polikliniky Vsetínské nemocnice a vznikla ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR a Vyšší odbornou školou zdravotnickou Vsetín, u příležitosti Světového dne výživy, který připadá právě na šestnáctý říjnový den. Světový den výživy připomíná stálý problém nedostatku potravy v některých rozvojových zemích, ale také opačný problém současného světa – obezitu a přejídání se nezdravou stravou.

Vsetínská nemocnice oblasti stravování a nutriční péče věnuje velkou pozornost, v loňském roce realizovala řadu změn vedoucích ke zvýšení pestrosti, atraktivity a zkvalitnění pacientské stravy. Kromě nárůstu energetických hodnot, zvýšení pestrosti jídel a zavedení nové speciální diety 3P pro budoucí maminky, je také pacientům podáváno více bílkovin, ovoce a zeleniny. Správný směr potvrdily i výstupy šetření, které ve Vsetínské nemocnici realizovali odborníci z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

„Při příjmu k hospitalizaci se u každého pacienta provádí nutriční screening, lze-li z jeho výsledku usoudit na možné riziko či jiný výživový problém, je pacient navštíven nutriční terapeutkou a stav je řešen. Nutriční screening se provádí pravidelně a sleduje, zda v době hospitalizace nedošlo k negativnímu trendu v oblasti výživy,“ uvedl náměstek pro ošetřovatelskou péči Vsetínské nemocnice Mgr. Pavel Šupka. Nutriční terapeutky ve Vsetínské nemocnici vytváří předpisy pro jednotlivé diety, kontrolují přípravu stravy a její expedici na lůžková oddělení. Věnují se však také edukaci diabetiků a dalších pacientů, podílejí se na přípravě preventivních akcí a poradenství na školách, spolupracují s lékařem ARO v rámci nutriční ambulance.