Nová interna bude od ledna sloužit pacientům

230 milionů korun, 25 měsíců, 1080 metrů čtverečních zastavěné plochy, 7 podlaží a 102 lůžek, to je nový interní pavilon Vsetínské nemocnice. Výstavba nového interního pavilonu započala v září 2016 a ukončena byla v říjnu 2018. V úterý 18. prosince se konalo za účasti hejtmana Jiřího Čunka, krajských zastupitelů, vedení nemocnic, zástupců developera, dodavatelů vnitřního vybavení, vedení města Vsetín, starostů okolních obcí nebo významných donátorů Vsetínské nemocnice slavnostní otevření. Pacientům začne nová interna sloužit od ledna 2019. 

„Výstavba moderního objektu interny byla nutná s ohledem na havarijní stav stávající budovy interního oddělení, protože podmínky zde již nesplňovaly aktuální standardy a hygienické předpisy. Za připomenutí stojí, že i v dnešní době se tam nacházely pokoje o 10 lůžcích se společným sociálním zázemím na chodbě. To samozřejmě odpovídalo péči poskytované v roce 1911, tedy v době, kdy byla tato budova postavena, ale už ne dnešní moderní medicíně a poskytované péči,“ připomenul důvod výstavby interny hejtman Jiří Čunek s tím, že stará budova interny bude v roce 2020 zdemolována a na jejím místě bude vybudován nový chirurgický pavilon.

Budova nového pavilonu interny je sedmipodlažní, z toho je jedno podzemní a šest nadzemních. Podzemní podlaží a šesté podlaží jsou technického charakteru, to znamená, že v suterénu jsou technické místnosti, šatny pro personál, hlavní rozvodné, vakuové a kompresorové stanice, centrála potrubní pošty a technický kanál. V sedmém podlaží pak jsou strojovny vzduchotechniky a zdroj chladu. V přízemí se nachází všechny interní ambulance, tedy příjmová ambulance pro pacienty interního spojeného lůžkového fondu, gastroenterologické pracoviště, kardiologie, neurologická ambulance, včetně EEG a EMG laboratoře. Ve druhém podlaží se nachází multioborová jednotka intenzivní péče až pro 12 pacientů. Ve třetím až pátém podlaží jsou standardní lůžkové stanice pro interní a neurologické pacienty, v každém po 30 lůžkách, každý pokoj má vlastní koupelnu s toaletou. „Podmínky pro péči o pacienty se výrazně zlepší. Nový pavilon je moderně koncipován a vybaven, nabízí srovnatelný standard jako moderní nemocnice okresního typu v zahraničí,“ uvedl primář interního oddělení Vsetínské nemocnice Ján Ürge.

Všechny pokoje jsou maximálně třílůžkové s vlastním sociálním zařízením, budova je plně klimatizovaná, pacientům nabízí bezplatné připojení k wifi a televizory na pokojích, které jsou v současné době již samozřejmostí na všech standardních lůžkových odděleních Vsetínské nemocnice.Vzhledem k tomu, že se stavba nachází v zátopové oblasti, je její suterén zajištěn proti stoleté vodě speciální izolační technologií. Součástí stavby byla také rekonstrukce záložního zdroje elektrické energie s kompletní výměnou dieselagregátu. Jeho nový výkon je 1,2 MW, což je mnohonásobně více než u předchozího dieselagregátu, ten měl výkon pouze 300 kW. Do nádrží se vejde až 1600 litrů nafty, což by znamenalo, že při výpadku dodávky elektrického proudu ze sítě bude zabezpečen standardní provoz nemocnice na zhruba 15 hodin.

„Provoz nového interního pavilonu bude zahájen začátkem ledna. V prvních dnech dojde ke stěhování ambulancí a lůžkové jednotky se pak budou stěhovat 7. a 8. ledna. Z tohoto důvodu nebudou od 2. do 4. ledna v provozu specializované ambulance nicméně příjmové ambulance budou fungovat v plném rozsahu,“ doplnila Věra Prousková, ředitelka Vsetínské nemocnice s tím, že lůžková péče stěhováním nijak omezena nebude.

  1. 12. 2018

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz

 

Foto: Jiří Balát, Zlínský kraj