O měření cévního věku byl velký zájem

Říjen v naší nemocnici bude patřit prevenci zdraví. První úspěšná akce byla zaměřena na seniory u příležitosti jejich mezinárodního dne. Konala se v pátek 1. 10. 2021 u Lékárny DUO v poliklinice a velký zájem byl především o měření cévního věku.

„Přibližně patnáct minut zabralo celé vyšetření, které zahrnovalo nejen samotné měření cévního věku, ale také rozhovor s lékárníkem. Každý účastník dostal po samotném vyšetření zprávu s výsledky. Pokud nebyly dobré, byla lékárníkem doporučena konkrétní úprava životního stylu, případně návštěva lékaře,“ uvedla farmaceutka Mgr. Olga Bartošková. Připomenula, že měření cévního věku nebolí a probíhá podobně jako kontrola krevního tlaku. K měření cévního věku se mohli účastníci předem objednat přes webové stránky nemocnice, zájem byl velký a termíny obsazeny. Celkem nás navštívilo přes třicet zájemců.

„Mezi účastníky převažovaly ženy, přišlo jich o polovinu více než mužů. Všichni byli spokojeni s možností zjištění stavu svých cév a většina projevila zájem o kontrolní přeměření při příští preventivní akci,“ komentovala farmaceutka. Tento druh prevence je obzvláště důležitý pro lidi se zvýšeným krevním tlakem, cholesterolem, cukrovkou, kteří mají nadváhu, nebo kouří. Dále pak pro ženy po přechodu a pacienty, jejichž rodiče prodělali infarkt nebo mozkovou mrtvici. Onemocnění srdce a cév jsou s ischemickou chorobou srdeční a vysokým krevním tlakem zodpovědné za téměř polovinu všech úmrtí v České republice. Důležité je proto udržovat si váhu na normálních hodnotách, vhodné je pravidelné vytrvalostní cvičení, tedy například rychlá chůze, plavání, cyklistika nebo běh – v ideálním případě aspoň půl hodiny denně. Právě prevenci pokládají lékaři za nejdůležitější nástroj, jak se vyhnout zdravotním potížím.

Zájemci kromě měření mohli využít poradenství týkající se zdravotních potřeb a produktů pro seniory. Obdobně tomu bude také u dalších preventivních akcí, které jsou naplánovány ve spolupráci s lékárnou.

U příležitosti Světového týdne kostí a kloubů v úterý 12. 10. 2021 u Lékárny DUO v poliklinice budou představeny produkty podpory zdraví pohybového aparátu, doplňky stravy a zdravotní pomůcky.

Ve čtvrtek 14. 10. 2021 se zaměříme na výživu. Kromě představení doplňků stravy, produktů podpory výživy při nemoci, před operací, v rekonvalescenci, bude dostupné poradenství nutriční terapeutky nebo měření glykémie.