Odebrali dvojitou dávku hasičské krve

Dvojitou dávku hasičské krve odebrali na hematologickém a transfuzním oddělení Vsetínské nemocnice. Darovat cennou tekutinu totiž přišly hned dva týmy dobrovolných hasičů: jedni přijeli z Nového Hrozenkova, druzí z Vigantic. A k dárcovství vyzývají i další kolegy. Krev je stále zapotřebí, nízký stav je aktuálně především A-, ale zapotřebí jsou i další krevní skupiny.

„Krve je málo, je stále zapotřebí. Proto jsme se domluvili, vloni jsme přišli ve třech, dnes už nás daruje pět. Hasiči jsou téměř v každé obci, kdyby se k nám přidali další, bylo by to fajn,“ vyzval Milan Baron Petružela z SDH Vigantice. Jako hasiči přijdou do kontaktu s řadou případů, kdy je zapotřebí pomoci, nejen u požárů, havárií a přírodních katastrof. „Nedávno jsme zajišťovali transfer pacienta, když se sanitka na místo vůbec nedostala. Máme k dispozici čtyřkolku s transportním vozíkem, měli jsme ji jako jedni z prvních v okolí,“ vysvětlil Milan Baron Petružela.

V hornaté části Valašska často zasahují i jejich kolegové z Nového Hrozenkova. Ti přišli darovat v pěti, vlastně jich bylo čtyři a půl. Šestiletý Šimon samozřejmě darovat vzácnou tekutinu ještě nemohl, ale řekl nám, že je již také u hasičů. Bedlivě sledoval svého tatínka Martina. „Já osobně chodím darovat dva roky, kolegové to mají obdobně. A jsme tu každého čtvrtletí,“ komentoval Martin Šindler z SDH Nový Hrozenkov.

Hasičskou výzvu oceňují i zdravotníci hematologického a transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice. „Vzhledem k nízkým zásobám krve A- jsme požádali dárce, aby se přihlásili k nejbližším odběrům. Dnes jich přišlo šedesát, což je výborné, ale situace stále trvá. A potřebujeme dárce i dalších krevních skupin,“ zhodnotila vrchní sestra Marie Kašparová. Zdravotníci letos již odebrali krev od 1500 dobrovolných dárců. Zájemci se mohou přihlásit prostřednictvím objednávkového systému na webu nemocnice, skupiny mohou volat na tel. 571 818 602.

Více o dárcovství a formulář k objednávání:

Dárci krve