Patnáctý díl podcastu přináší rozhovor s primářkou oddělení radiodiagnostiky

Vsetínská nemocnice připravila a zveřejnila v roce 2022 patnáct dílů podcastu POD KLOBÚKEM, ve kterých pozvala k mikrofonu své lékaře, sestry, ale také další spolupracovníky. Letos posledním hostem je primářka radiodiagnostického oddělení MUDr. Blanka LUDVOVÁ. Moderátor Jan Rohlík s ní hovořil o zajímavostech jejího oboru, řeč byla o rentgenu, CT, ultrazvuku, ale samozřejmě také magnetické rezonanci, která v příštím roce rozšíří spektrum našich vyšetření.

Radiodiagnostické oddělení Vsetínské nemocnice prošlo v uplynulých třech letech celkovou obnovou přístrojového vybavení. Pracuje s novým CT, špičkovými ultrazvuky, diagnostickými monitory, má nový rentgen, C-rameno i skiaskopicko-skiagrafickou stěnu, která umožňuje zobrazení vnitřních částí těla v reálném čase. V příštím roce přibude další zásadní vyšetření – magnetická rezonance.  „Magnetická rezonance má dnes nezastupitelnou roli v diagnostických postupech všech medicínských oborů, ale zvláště v neurologii, ortopedii nebo onkologii. Instalací tohoto přístroje se zvýší dostupnost vyšetření i pro naše pacienty a velmi se zkrátí objednací doby, což bude velkou výhodou,“ vysvětluje v rozhovoru primářka MUDr. Blanka Ludvová.

Připomíná zároveň, že rentgenové i CT vyšetření využívá rentgenového záření, což představuje pro pacienta byť malou, ale přece jen zátěž. „Magnetická rezonance nemá žádné nežádoucí účinky, na druhou stranu je to vyšetření, které je poměrně nákladné a časově náročné. Při diagnostice se vždy postupuje od toho nejjednoduššího a nejrychlejšího vyšetření, které máme k dispozici, až po to nejsložitější,“ dodává s tím, že jsou indikace, kdy se dělá CT vyšetření na prvním místě.  „Většinou se jedná o úrazy, havárie, kdy se předpokládá poranění více systémů. CT je udělané velmi rychle, takže lékař se dostane k informacím, které potřebuje vědět, tak, aby mohl včas zasáhnout. Magnetická rezonance se zase primárně indikuje u dětí, kde se chceme vyvarovat radiační zátěži,“ sděluje.

Velké využití má stále rentgenové vyšetření. „Takto vyšetříme až sto třicet pacientů denně, některý pacient má i více než jeden snímek, snímkují se celé páteře, více kloubů a podobně. Samotné rentgenové vyšetření má stále svoji hodnotu,“ míní. Velkým bonusem podle ní je, že všechny snímky jsou k dispozici v digitální podobě. „Je to velké urychlení provozu. Dříve se po exponování musel film vyvolat, to trvalo někdy i deset minut, a pak ještě dopravit k lékaři. Dnes je snímek k dispozici během pár sekund. Takže lékař, tím, že máme propojené přístroje přímo s datovým úložištěm, má snímky k dispozici opravdu velmi rychle,“ komentuje.

Mnoho dalších informací a zajímavostí přímo v podcastu:

O podcastu POD KLOBÚKEM:

Vsetínská nemocnice připravuje podcast POD KLOBÚKEM od března 2022 s cílem oslovit posluchače, kteří si oblíbili tento formát. K dispozici jsou všechny rozhovory na webu nemocnice, ve vlastním kanálu na YouTube, ale také v platformách Spotify a Apple Podcasts.

V patnácti dílech jsme si povídali: