Plánovanou operativu zahájí Vsetínská nemocnice až po svátcích

Náhrady kyčelních a kolenních kloubů, stejně tak další plánované operace se ve Vsetínské nemocnici rozběhnou až v novém kalendářním roce. Uzdravení zdravotníci se sice postupně vracejí do práce a covidová situace se zlepšuje, stále však chybí personál především v ošetřovatelských profesích. Druhým z důvodů pro odsunutí plánované operativy je modernizace centrálních operačních sálů.

V souvislosti s  koronavirovou pandemií se situace ve Vsetínské nemocnici, stejně jako v dalších nemocnicích Zlínského kraje, pomalu zklidňuje. Do práce se ve Vsetíně již vrátila více než polovina nemocných zdravotníků, stále jich ale z důvodu nemoci chybí na pracovištích na osm desítek. ARO a jednotky intenzivní péče jsou nadále plné, snížil se počet covid-pozitivních pacientů hospitalizovaných na standardních stanicích.

„Přesto však stále není možný návrat do režimu plného provozu, a to zejména v operačních oborech, kde byly pacientům zrušeny termíny pro naplánované operace. Nemocnice musí i nadále držet dostatečnou kapacitu pro případ, že by se vývoj epidemie ještě změnil. V provozu jsou dvě lůžkové covidové jednotky, což neumožňuje při aktuálním počtu pacientů některou z nich uzavřít a personál přesunout zpět na uzavřená pracoviště. Navíc je dlouhodobě připravena rekonstrukce operačních sálů, která souvisí s komplexní obnovou jejich vybavení. To je důvod, proč bude plánovaná operativa zahájena až po Novém roce,“ vysvětlila ředitelka Vsetínské nemocnice Ing. Věra Prousková a dodala: „Prosím tedy naše pacienty, aby byli ještě trpěliví, a žádám také všechny občany, aby nadál dodržovali základní hygienická opatření, zejména nošení roušek a desinfekci rukou, aby nepodlehli dojmu, že epidemie končí a zejména v nejbližším období byli opatrní jak na sebe, tak zejména na blízké seniory, kteří jsou nemocí ohroženi nejvíce. Mohli bychom o aktuální dílčí úspěch v boji s pandemií velmi rychle přijít.“

Pacienti, kterým byla operace odložena, budou osloveni přímo z oddělení. „Máme velký počet telefonátů od pacientů, především co se týká totálních endoprotéz. Dotazují se, kdy budou moci k zákroku nastoupit. Pacienty budeme následně dle pořadníku postupně kontaktovat, aby se na zákrok mohli včas připravit. Co se týká naplánovaných artroskopií a dalších menších zákroků, pacienti by měli po Novém roce kontaktovat svého ošetřujícího ortopeda a domluvit se na dalším postupu,“ informovala vrchní sestra ortopedického oddělení Irena Srbová.

Obdobně tomu bude i na chirurgii. „Na náhradním operačním sále budeme v prosinci operovat akutní stavy a některé neodkladné onkologické zákroky. Pacienty k dalším zákrokům, například operacím křečových žil, žlučníku a podobně, objednáváme na začátek nového kalendářního roku. Postupně budeme kontaktovat i pacienty, jejichž zákrok musel být kvůli covidovým opatřením odložen,“ uvedl primář chirurgického oddělení MUDr. Radim Slováček.

Péče ve Vsetínské nemocnici je v současné době stále omezena pouze na akutní výkony. O všechny akutní pacienty je postaráno, na jednotce ortopedie jsou hospitalizováni i pacienti chirurgie a neurologie, kam si za pacientem dochází lékař s příslušnou specializací, rovněž na gynekologii jsou hospitalizovány ženy s jinými než gynekologickými obtížemi. V plném provozu je interní a dětské oddělení a samozřejmě porodnice. V provozu jsou rovněž ambulantní provozy, včetně rehabilitace, která se pozvolna vrací k běžnému spektru služeb, v provozu je po celou dobu také oddělení následné péče.