Podcast Pod klobúkem: hostem dalšího dílu je porodní asistentka

Hostem dalšího, v pořadí již 21. dílu našeho nemocničního podcastu je porodní asistentka Mgr. Martina Lukács, DiS. Odpovídá na dotazy, které se týkají nejen porodu, přípravy a novinek, ale také její profesní cesty a vztahu k pohybovým aktivitám – ty jsou jedním z důležitých témat letoška. Rok 2024 je pro Vsetínskou nemocnici Rokem v pohybu. Zvukový pořad Pod klobúkem najdete nejen na speciálních podcastových platformách, ale také na YouTube a oficiálních profilech na sociálních sítích.

„Porodní asistentka může pečovat o ženu ve všech obdobích života, hlavně v těch reprodukčních samozřejmě, nejčastěji je spojována s těhotnou ženou, péčí o ženu rodící a po porodu. Porodní asistentka může samostatně vést fyziologický porod, vést těhotenskou poradnu pro ženy, ale samozřejmě musíme rozeznat i různé odchylky od normálu a včas ženu odeslat k lékaři, nebo třeba fyzioterapeutovi,“ vysvětluje Mgr. Martina Lukács.

Oslovení porodní bába nevnímá vůbec hanlivě, ba právě naopak. „Já mám třeba oslovení porodní bába mnohem raději než porodní asistentka. A říkáme si tak i s kolegyněmi na porodním sále. Asistentka je zavádějící označení, že někomu asistujeme, ale jak už jsem uvedla, jsme kompetentní vést fyziologický porod samy. Porodní báby, jak je známe z minulosti, byly osoby zpravidla velmi moudré, které se musely spolehnout na své znalosti, intuici, protože neměly k dispozici téměř žádnou techniku, jen své ruce,“ komentuje.

Více v podcastu:

#21 O PORODU a novinkách v porodnici

Rok 2024 je v naší nemocnici Rokem v pohybu. Pohyb, aktivitu a životní funkce monitorujeme již před narozením díky špičkovým ultrazvukům a modernímu systému KTG. Tématem tohoto dílu je právě porod a období před a po narození dítěte. U mikrofonu jsme přivítali porodní asistentku z gynekologicko-porodnického oddělení Mgr. Martinu Lukács, DiS.

POD KLOBÚKEM

Všechny díly podcastu NAJDETE ZDE