Pokoje šestinedělí mají klimatizaci

V letním parném počasí bude nyní pobyt maminek ve vsetínské porodnici o poznání příjemnější. Na pokojích stanice šestinedělí gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice byly instalovány klimatizační jednotky, které zvyšují pacientský komfort. „V letním období je to výborná věc, pokud je klimatizováno na správnou teplotu. Už jsme měli možnost vyzkoušet, je to určitě přínos,“ komentovala maminka Eva Vařeková, která ve Vsetíně přivedla na svět syna Kryštofa, stejně jako před několika lety prvorozeného Alana. „Jsem s péčí ve zdejší porodnici velmi spokojená. Chtěla jsem rodit právě tady,“ dodala paní Eva.

„Klimatizovány jsou nyní všechny pokoje na stanici šestinedělí. Jednotlivé místnosti mají samostatné klimatizační jednotky, maminky tak mohou individuálně reagovat na aktuální teplotu,“ uvedla vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice Bc. Milena Fusková. Instalace klimatizace přišla na více než dvě stě dvacet tisíc korun, z toho sto šedesát tisíc uhradil Nadační fond pro rozvoj vsetínské porodnice (zbývající část zaplatí nemocnice ze svých prostředků). „Impulzem k instalaci klimatizací byly žádosti samotných maminek. Finanční prostředky jsme získali od individuálních dárců, benefičním prodejem vánočních baněk a porodnického pivního speciálu,“ vysvětlil MUDr. Martin Janáč, předseda správní rady Nadačního fondu pro rozvoj vsetínské porodnice, zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice.

Od počátku roku přivedlo ve Vsetínské nemocnici na svět své dítě již 465 maminek (stav k 18. červenci 2018), počet porodů kopíruje minulý kalendářní rok (486 porodů za srovnatelné období), který byl v tomto ohledu rekordní. Drobný „schodek“ je způsobený dvoutýdenním omezením porodů v únoru letošního roku. Důvodem byla oprava koupelen a pravidelné malování oddělení.

Statistika: V prvním pololetí 2018 bylo ve Vsetíně 415 porodů, v prvním pololetí 2017 bylo 439 porodů. Rok 2017 byl přitom rekordní: 879 porodů za celý rok, což je o 99 více než v roce 2016. V posledních patnácti letech se počet porodů ve Vsetínské nemocnici bezmála zdvojnásobil (v roce 2002 ve Vsetíně rodilo jen 512 žen).

Od roku 2009 byla postupně obměněna porodní lůžka, novorozenecké postýlky, postele pro maminky, zmodernizovány pokoje na porodních sálech. Na stanici šestinedělí jsou speciální přebalovací a mycí boxy s výhřevnými moduly a multifunkčními stolky. K dispozici je i moderní přístrojové vybavení, a to jak v péči o těhotné a rodičky, tak novorozence. Nechybí moderní ultrazvuk, monitorovací zařízení.