Poliklinika se zbarví do růžova, připraveny jsou přednášky i prevence nádorů prsu

Vsetínská nemocnice je již tradičně hrdým partnerem kampaně s názvem DEN PRO RŮŽOVOU STUŽKU, zaměřené na prevenci nádorového onemocnění prsu. Popovídat si o prevenci a vyzkoušet si na modelu samovyšetření prsu budou mít zájemkyně možnost v pátek 15. října 2021 v dopoledních hodinách u Lékárny DUO v poliklinice. Odpolední program nabídne besedu v kině Vatra za účasti našich lékařů. Poprvé se na znamení podpory tohoto projektu oblékne do růžova i naše poliklinika, a to ve čtvrtek a v pátek večer.

Nádorové onemocnění prsu je nejčastější u žen středního a vyššího věku, ale nezřídka potkává i ženy mladší. „Prevence tohoto onemocnění je velice důležitá, ročně je v České republice hlášeno na šest tisíc nově vzniklých případů. Každá žena by se o svá prsa měla starat, využívat možnosti mamografických vyšetření a pravidelně provádět samovyšetření. Stačí jedenkrát měsíčně třemi prsty prohmátnout všechny kvadranty, včetně centrální části a nezapomenout také na podpaží, kde jsou spádové uzliny,“ apeluje chirurg MUDr. Petr Rohlík.

Aktivity DNE PRO RŮŽOVOU STUŽKU jsou v letošním roce soustředěny na 15. října, který je zároveň Mezinárodním dnem pro zdravá prsa. Záštitu nad kampaní již po sedmé převzala společnost Kayaku Safety Systems. Cílem je zdůraznit význam zdravého životního stylu, pravidelných kontrol u lékaře (gynekologické prohlídky a vyšetření mamografem) a především vyzvat ženy k pravidelnému samovyšetření prsu v domácím prostředí.

Na páteční odpoledne je připraven program v kině Vatra, který začne v 15.30 besedou. Hlavními hosty bude chirurg naší nemocnice MUDr. Petr Rohlík a lékařka radiodiagnostického oddělení a mamografického centra MUDr. Pavla Opělová. Své zkušenosti přidá i předsedkyně neziskové organizace ZO ONKO-DUHA Vsetín Mgr. Marie Novosadová. Účastnici se dozví, co obnáší vyšetření mamografem, jaký je postup v případě podezření na nádor a jaké jsou možnosti léčby. Na besedu bude od 17.00 hodin navazovat celovečerní film s názvem Deníček moderního fotra. Vstup pro účastníky besedy je zdarma, pro další zájemce je vstupné stanoveno na 50 Kč. Výtěžek převezme ZO ONKO-DUHA Vsetín. Podpořit projekt můžete také tím, že se v pátek 15. října obléknete do růžové.