Cookie Consent by Free Privacy Policy website Porodnice po malování opět v plném provozu - VSETÍNSKÁ NEMOCNICE a.s.

Porodnice po malování opět v plném provozu

Po malování a nezbytných stavebních úpravách vsetínská porodnice o víkendu opět zahájila příjem rodiček. Letos už porodníci přivedli na svět více než čtyři stovky miminek, počty porodů překonávají loňské statistiky. Oddělení maminkám nabízí řadu metod úlevy od bolesti včetně vaginální napářky, která si v uplynulém roce a půl našla řadu příznivkyň.

„Malování porodnice a stanice šestinedělí se uskutečnilo podle plánu, už v pátek večer jsme znovu zahájili příjem rodiček a během víkendu u nás porodily tři maminky,“ informovala vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice Bc. Petra Kašparová. Malování se v těchto dnech přesunulo na gynekologickou stanici, v pátek 29. července je naplánováno malování gynekologických ambulancí v 5. patře. „Pro ošetření akutních případů a příjem bude k dispozici ambulance ve čtvrtém patře,“ dodala Kašparová.

Vsetínská porodnice je mezi maminkami oblíbená, statistiky potvrzují také nárůst počtu porodů. Za první pololetí zde rodilo 387 maminek, což je o 11 více než za srovnatelné období loňského roku. Nejsilnějším měsícem byl červen, kdy si Vsetín vybralo 76 rodiček.  Početný byl i počátek července, během prvního prázdninového dne se narodilo rekordních sedm dětí, tři chlapci a čtyři holčičky. Růžová barva u nás převládá po celý letošní rok, v prvním pololetí bylo děvčat o 21 více než kluků.

Porodnice je vybavena novými přístroji, od loňska také komfortními porodními lůžky AVE 2 Linet a elektricky polohovatelnými vyšetřovacími křesly. „Máme řadu nových přístrojů, mezi kterými je zapotřebí znovu připomenout ultrazvuk v kvalitě a vybavení, jaké využívají prenatální centra. Velké navýšení standardu přinesla nová porodní lůžka s designovými i funkčními vylepšeními, moderní vyšetřovací křesla na ambulanci i elektricky polohovatelné postele pro lůžkovou část,“ připomenul zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Martin Janáč.

Porodníci a porodní asistentky se věnují novým trendům, a to díky Nadačnímu fondu pro rozvoj vsetínské porodnice, který pro ně přiváží do Vsetína stále nové a zajímavé vzdělávací akce. Věnují se například podpoře kojení, metodám tejpování či práci se šátkem rebozo. Maminky si velmi pochvalují také metodu vaginální napářky, kterou už využily bezmála dvě stovky žen. S napářkou aktivně pracují všechny porodní asistentky, zkušenosti jsou velmi dobré. Napářka je oblíbenou součástí péče o rodičku v průběhu porodu. Podrobnosti najdou zájemci na webu nemocnice.

Ve Vsetína 25. 7. 2022

Zpracovala: Ing. Lenka Plačková, tisková mluvčí Vsetínské nemocnice
Foto: Jan Rohlík, PR pracovník


Přečtěte si více:

Pohled na spokojenou maminku se nikdy neomrzí

Využití šátků Rebozo, vaginální napářky či tejpování? Nadační fond pro rozvoj vsetínské porodnice přiváží zajímavé vzdělávání přímo do Vsetína. Porodní asistentky Bc. Markéty Třetinové jsme se zeptali, kterou z nových metod využívá nejraději, co ji nejvíce motivuje v její práci a jaké má plány do budoucna.

 „Docela se u nás uchytila vaginální napářka, chválí si ji rodící ženy i personál. Myslím si, že je moc dobře, když se jako porodní asistentky neustále zlepšujeme a snažíme se nastávajícím maminkám tuto jedinečnou osobní chvíli zpříjemnit.“

Přivádět na svět nové životy, je jistě krásné. Co Vás nejvíce motivuje ve Vaší práci? „Když odchází spokojená maminka s dítětem v náručí. Ten pohled nikdy neomrzí.“

Jakým vzděláváním jste již prošla a jaké jsou Vaše profesní plány? „Moje cesta byla jasná, porodní asistentku jsem si přála vždycky dělat. Vystudovala jsem zdravotnickou školu ve Vsetíně a následně porodní asistentku ve Zlíně. A při práci jsem si dodělala doškolovací kurz v intenzivní péči pro porodní asistentky v Brně. Nyní se už budu věnovat jen praxi a získávání zkušeností v podobě kurzů a přednášek.“