Prevence se zaměří na mozek, můžete i soutěžit

Pro zdravý mozek. Tak se jmenuje další z preventivních akcí, kterou připravila Vsetínská nemocnice. Uskuteční se v pondělí 13. 3. 2023 od 8.00 do 12.00 hodin u Lékárny DUO v poliklinice. Příchozí čeká poradenství, nabídka doplňků stravy a vitaminů, ale také soutěž o knižní ceny. Právě čtení, luštění a řešení kvízů mozek trénují, udržují jej v dobré kondici. Měřit se bude ale i zásobení kyslíkem a krevní tlak – právě vysoký krevní tlak (hypertenze) bývá častým důvodem bolestí hlavy. Akce je připravena u příležitosti Evropského dne mozku a Týdne mozku, který začíná právě 13. 3. 2023. 

„Mozek, mícha, nervy. Tyto struktury řídí celý organismus, bez nich by člověk nebyl člověkem,“ připomenula primářka neurologického oddělení MUDr. Blanka Rychlíková. K pacientům po mozkových příhodách či s bolestmi zad, stále častěji přicházejí i pacienti s různými neurotickými poruchami, které se psychosomatizují. „To znamená, že pacienti nezvládají celkovou situaci, což se projevuje v jejich somatických potížích. Po covidu přibylo i nádorových onemocnění,“ doplnila primářka.

Jak se postupuje při léčbě bolestí hlavy? „Začíná se anamnézou pacienta, klinickým vyšetřením, podle výsledků a celkového zdravotního stavu se pak lékař rozhoduje o potřebě dalších morfologických vyšetření, jako je CT, EEG, případně magnetická rezonance, nebo vyšetření mozkomíšního moku,“ naznačuje MUDr. Rychlíková s tím, že příčiny bolestí hlavy mohou být psychického rázu, ze stresu, ale mohou se objevovat v důsledku vysokého krevního tlaku, v rámci migrény, v rámci cévního onemocnění mozku – prasknutí cévky nebo naopak ucpávání mozkových tepen, bolest hlavy bývá jedním z hlavních příznaků i probíhající neuroinfekce – zánětu mozku a mozkových plen. Bolesti hlavy mohou být i vertebrogenního původu při potížích s krční páteří.

Přibývá i pacientů s demencí, jak si vlastně udržet mozek v dobré kondici? „Udržovat zdravý životní styl, nekouřit, omezit požívání alkoholických nápojů a hlavně je důležité mozek trénovat. Buď různými kvízy, křížovkami i učení se básniček, opakování si to, to posiluje paměť. Tím se omezuje riziko rozvoje demence. Jsou i studie, ze kterých vyplývá, že pravidelná denní chůze cca 5 km významnou měrou také snižuje riziko demence,“ dodala primářka.

pro_zdravy_mozek2