Prevenci mezi regály knih využily desítky zájemců

Již tradiční preventivní akci mezi regály plnými knih využily desítky návštěvníků Masarykovy veřejné knihovny Vsetín. Mohli si nechat změřit krevní tlak, prověřit množství tuku v těle, otestovat správnost hygieny rukou s použitím UV lampy, vyzkoušet si samovyšetření prsu nebo také první pomoc. Preventivní akce je připravována u příležitosti Světového dne zdraví. Na organizaci se podílí Vsetínská nemocnice, Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, Český červený kříž Vsetín a zdravotnická škola (MG, SZŠ a VOŠZ Vsetín).

Novinkou letošní preventivní akce byla možnost konzultace s fyzioterapeutkou. „Lidé se nejčastěji zajímali, jak správně stát, aby je nebolela záda. Ale zajímali se také o vystavované pomůcky, ať již se jedná o bederní rolky, různá polohovadla, overbally nebo posilovací gumy,“ komentovala fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení Vsetínské nemocnice Martina Malovaná. Uvedla, že posilovací gumy, takzvané thera-bandy, se využívají k protažení, napřímení osového orgánu, ale u seniorů také například u cvičení při osteoporózách. Zájemci si mohli prohlédnout také připravené informační materiály, kde jsou zachyceny některé chyby, které děláme při běžných denních aktivitách, ale i správné postupy a doporučená cvičení.  K dispozici jsou i na webových stránkách Vsetínské nemocnice, v sekci rehabilitačního oddělení.

Zajímavou a důležitou aktivitou je již tradičně nácvik resuscitace v rámci první pomoci, kterou měl na starost Český červený kříž Vsetín, se kterým Vsetínská nemocnice úzce spolupracuje. „Kde se dělají chyby při masáži srdce nejčastěji? V nedostatečné hloubce a rychlosti masáže. Ale také se lidé často bojí zahájit masáž srdce, aby člověku ještě více neublížili, nezlomili žebra. Vždy jim však říkám, že na prvním místě je záchrana lidského života,“ uvedla Jana Sklářová z ČČK Vsetín. Trénink první pomoci na resuscitačním modelu dává možnost si postup v klidu vyzkoušet, bez obav a bez stresu.