Přijďte si zkontrolovat stav svých plic – sedmý ročník oblíbené akce

U příležitosti Světového dne CHOPN (chronické obstrukční plicní nemoci),  jsme připravili preventivní akci, která se bude konat v úterý 19. listopadu 2019 od 10.00 do 14.00 hodin v prostorách oddělení tuberkulózy a plicních nemocí (TRN) v poliklinice Vsetínské nemocnice.

• Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je souhrnný název pro chronickou bronchitidu a plicní emfyzém. Dochází k zvýšenému odporu v dýchacích cestách, který je překážkou pro proudění vzduchu při výdechu. Projevuje se dušností, kašlem, vykašláváním hlenů.
  • Chronickou obstrukční plicní nemocí onemocní pět až dvacet procent dospělé populace, častější výskyt je u mužů.
  • Toto onemocnění je úzce spjato s kouřením cigaret a profesí v prašném prostředí (broušení skla, cihelny, výroba azbestu, uhelné doly).
  • Hlavní prevencí je nekouřit, dalším faktorem je zdravý a aktivní životní styl. Ve stravě se zaměřit na hodně ovoce, zeleniny a bílkovin, aktivní cvičení a pohybovat se na čerstvém vzduchu.
  • Světový den chronické obstrukční plicní nemoci připadá na 20. listopadu 2019, poprvé byl vyhlášen roku 2001. Tento den má zvýšit podvědomí o této nemoci a zároveň informovat o prevenci.
  • V ČR je CHOPN postiženo bezmála 250 tisíc obyvatel.
  • Vsetínská nemocnice preventivní akce u příležitosti Světového dne chronické obstrukční plicní nemoci pořádá od roku 2012, bezplatné orientační spirometrické vyšetření nabízí i v rámci některých dalších preventivních akcí.