Primářkou radiodiagnostiky je MUDr. Blanka Ludvová

Radiodiagnostické oddělení Vsetínské nemocnice nově vede MUDr. Blanka Ludvová, pomyslnou štafetu převzala od dlouholetého primáře MUDr. Radomíra Valy, který i nadále pracuje na oddělení, primariát však již chtěl předat mladším kolegům. „Stejně jako u ortopedického oddělení či oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí, jedná se i v případě radiodiagnostického oddělení o generační výměnu. Primáři Valovi bych ráda poděkovala za dlouholetou práci pro Vsetínskou nemocnici a její pacienty, vždyť oddělení vedl sedmadvacet let. Nové primářce přeji hodně úspěchů a potřebných sil,“ komentovala ředitelka Vsetínské nemocnice Ing. Věra Prousková s tím, že změna se uskutečnila na základě výsledků výběrového řízení a doporučení komise.

Ve Vsetíně radiodiagnostické pracoviště využívá řadu vyšetřovacích metod včetně CT kolonoskopie, což je alternativa endoskopického vyšetření tlustého střeva a konečníku. Vyšetření s využitím počítačového tomografu nastupuje v případech, kdy se klasická metoda nedaří, kdy je pro pacienta nadměrně zatěžující, případně není možné proniknout do vyšších etáží tlustého střeva. Výhodou CT kolonoskopie je současné zobrazení i dalších břišních struktur, nelze však tímto způsobem odebírat vzorky tkání, potřebných pro další diagnostiku.

Spolu s MUDr. Radomírem Valou se MUDr. Blanka Ludvová věnuje rovněž takzvané periradikulární terapii (PRT) – cíleným obstřikům nervového kořene pod CT navigací. Jedná se o další možnost léčby bolestí v oblasti bederní páteře (například při výhřezu ploténky, degenerativních změnách, zúžení páteřního kanálu a podobně). K výkonu indikuje pacienty neurolog nebo neurochirurg. „Je to poměrně rychlý zákrok s dobrým efektem, který může přetrvávat měsíce, někdy i roky,“ vysvětluje primářka.

MUDr. Blanka Ludvová pracuje ve Vsetínské nemocnici od roku 1994, kdy úspěšně absolvovala studium II. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Rodačka ze západních Čech přišla do Vsetína za manželem internistou. Jejím původním cílem byla pediatrie, ve Vsetíně se však tehdy uvolnilo místo na radiodiagnostice a začala se věnovat této odbornosti. Dnes volby rozhodně nelituje.

„Radiodiagnostika zaznamenala obrovský posun, odbornost se dynamicky vyvíjí, je to velmi zajímavá práce. Když jsem v devadesátých letech přišla do Vsetína, měli jsme jen jednoduchý ultrazvuk, rentgenové snímky jsme klasicky vyvolávali. Velký skok v diagnostice znamenalo pořízení prvního počítačového tomografu (CT). Dnes je celé pracoviště kompletně digitalizované, máme výborný ultrazvukový přístroj a další vybavení, včetně C-ramena na operačních sálech, které využívají traumatologové při osteosyntézách, ale také například chirurgové při operacích žlučníku k ověření průchodnosti žlučových cest a některých dalších zákrocích,“ uvedla MUDr. Ludvová s tím, že nemocnice nyní jedná o možnosti obnovy CT. „To bude znamenat další posun v diagnostice a velký přínos pro pacienty. Zrychlí se celý provoz, budeme moci realizovat více vyšetření, sníží se dávky záření,“ dodala primářka.

Zpracovala:
Ing. Lenka Plačková