Připomínku 111. výročí nemocnice zahájil křest historického kalendáře

Dlouholetí lékaři MUDr. Květoslava Hrabalová a MUDr. Petr Palacký se stali kmotry historického kalendáře, připraveného k 111. výročí nemocnice. Při slavnostním křtu jim asistovali členové vedení nemocnice a grafik Josef Šamaj, který dal historickému ohlédnutí výjimečnou podobu.  Nemocnice tak zahájila sérii vzdělávacích, kulturních a sportovních akcí, připravovaných pro kalendářní rok 2022.

V příštím roce si nemocnice připomíná 111 let. Není to kulaté jubileum, které se slaví pompézně, přesto tomuto výročí bude patřit celý přicházející rok. „Jistě by se více nabízelo oslavit sto desáté jubileum. Místo oslav jsme ale v roce 2021 usilovně bojovali s nemocí, pro kterou jsme si všichni zvykli používat označení Covid-19. Nemocnice byla místem bojů o životy celé řady našich pacientů. Mnohokrát vítězila nemoc, mnohokrát byli pacienti, ale i naši zdravotníci, poraženi. Rok nebyl vhodný pro oslavy. Byl vhodný k vyjádření díků a úcty nejen k práci zdravotníků, ale všech, kteří v nejhorším období nezištně pomáhali,“ uvedla v úvodu historického kalendáře ředitelka Vsetínské nemocnice Ing. Věra Prousková.

Připomínku své historie si však nemocnice zaslouží, proto vznikl koncept, jehož součástí je i nástěnný kalendář. „Chceme zavzpomínat na osobnosti, které se na činnosti nemocnice a na jejím rozvoji podílely. Chceme připomenout zdravotníky, kteří se vždy snažili dát pacientům to nejlepší, co bylo a je dostupné. Právě tito lidé jsou nejdůležitějším, co zdravotnictví a naše nemocnice má,“ dodala ředitelka.

MUDr. Květoslava Hrabalová je jednou z lékařek, které celý svůj profesní život spojily se Vsetínskou nemocnicí. Na interním oddělení a ARO pracovala 48 let. „Staré budovy, jak je vidím v kalendáři, evokují vzpomínky, sice dávné, ale nezapomenutelné. V nemocnici jsem poznala řadu osobností, kterých jsem si nesmírně považovala, všichni tady nechali své nejlepší síly,“ komentovala lékařka. V nemocnici pracovala ještě před šesti lety, dnes se vrací už jen jako vzácný host. „Můžu říct, že v posledních letech se nemocnice změnila od základů. Se zalíbením chodím a dívám se kolem, co se všechno podařilo udělat,“ vysvětlila MUDr. Hrabalová.

Internista MUDr. Petr Palacký pracuje v nemocnici 42 let, což mu dovoluje srovnávat podmínky ve starém a novém interním pavilonu, který byl veřejnosti předán před třemi lety. „Vzpomínky jsou krásné, ale už bych se do staré interny nevrátil. Zvykli jsme si na moderní vybavení a prostředí, je to už o něčem jiném,“ uvedl.

Ke kalendáři:

Na stránkách kalendáře jsou dokumenty z příprav, snímky z otevření nemocnice, dob první světové války, postupného rozvoje nemocnice, stavby chirurgického pavilonu v dobách druhé světové války, rozvoje chirurgického, interního a dětského oddělení, výstavby infekčního pavilonu i spolupráce s partnerskou zdravotnickou školou, které si velmi vážíme.