Cookie Consent by Free Privacy Policy website Průmyslovka společně darovala krev a vyzvala i další - VSETÍNSKÁ NEMOCNICE a.s.

Průmyslovka společně darovala krev a vyzvala i další

Třicet dva studentů, z toho 22 vůbec poprvé. Taková je bilance společného darování krve Střední průmyslové školy strojnické Vsetín. Společně se studenty zasedli na odběrová křesla i dva učitelé. A dali tak společně naději na pomoc řadě pacientů, kteří krev potřebují, a zároveň i krásný dárek své škole k jejímu 90. výročí. Vyzvali další dárce a nemocnice se k jejich výzvě připojuje. Krev můžeme potřebovat všichni a dárců ubývá.

Střední průmyslová škola strojnická Vsetín je průkopníkem společného dárcovství krve. Na hematologické a transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice přicházejí darovat již od roku 2008, v některých letech darovali studenti a učitelé i vícekrát. Většinou jich přichází kolem třicítky. „Dneska je tady třicet dva studentů, z toho dvaadvacet prvodárců. A od příštího roku budeme společně darovat dvakrát ročně, právě jsme se na tom domluvili se zástupci oddělení,“ vysvětlil vyučující Mgr. Karel Stančík, který se studenty přichází pravidelně. „Snažím se jim myšlenku dárcovství podsouvat. Vysvětluji, že nevědí, kdy může krev potřebovat někdo z jejich blízkých, nebo dokonce oni sami. A oni na to slyší, což je dobře,“ dodal s úsměvem. On sám daroval více než čtyřicetkrát a je tak velmi dobrým vzorem.

Studenti z průmyslovky ke společnému dárcovství přistupují velmi pozitivně. „Není čeho se bát,“ komentuje s úsměvem maturant Václav Pazdera. Co bylo pro něj osobně největší motivací? „Už od malička mi bylo jasné, že budu darovat krev. V mém okolí je řada lidí, kteří darují, i mezi učiteli. Líbí se mi, že jsme šli se spolužáky. Je nás tady dnes hodně, jsem hrdý na svou školu i spolužáky,“ odpověděl s tím, že dnes daruje podruhé a určitě přijde zase. Darování krve je podle něj i jeho kolegů jednoduché. „Pojďte všichni do toho, není třeba se bát,“ shodovali se.

Hematologické a transfuzní oddělení si váží spolupráce s průmyslovkou i dalšími středními školami a organizacemi, které se do společného dárcovství postupně zapojily. „Registr dárců krve stárne a dárců, bohužel, ubývá. V některých regionech je situace již opravdu závažná a krev chybí. Budeme rádi, pokud se ke společnému dárcovství přidají další organizace, zájmové spolky, sportovci, ale i jednotlivci,“ pozvala dárce vrchní sestra Marie Kašparová. Vsetínská nemocnice v letošním roce rozšířila počet odběrových dnů: takzvaná plná krev se odebírá v pondělí a ve středu. V úterý a pátek pak plazma. Zájemci se mohou k odběru objednat prostřednictvím rezervačního systému (VIZ NÍŽE), skupiny se mohou hlásit právě u vrchní sestry na tel. 571 818 602, kasparova.marie.hto@nemocnice-vs.cz.

Objednejte se na odběr ZDE.

Podívejte se na video A PŘIJĎTE TAKÉ DAROVAT: 

Další fotky: