První dítě roku 2022 ve Vsetíně přivítali starosta i ředitelka nemocnice

První dítě narozené v letošním roce ve Vsetínské nemocnici přišli dnes pozdravit ředitelka Ing. Věra Prousková i starosta Vsetína Ing. Mgr. Jiří Růžička. Holčička Karolína Kubíková se narodila 1. 1. 2022 v 6.28 hodin, její maminka Lenka Dvořáková je ze Vsetína. Karolínka je tedy i prvním letošním vsetínským občánkem. Hosté popřáli oběma hlavně hodně zdraví, předali květiny, hračky a nemocniční kalendář pro rok 2022. Novorozeně získalo také plenkový dort od společnosti Bambino-kočárky, která bude miminka a jejich maminky obdarovávat po celý rok.

„Karolínka je moje druhé dítě, doma mám ještě osmnáctiměsíčního syna,“ uvedla maminka Lenka Dvořáková. Prozradila, že doma na Silvestra stihla ještě ohňostroj a přípitek. „O půl třetí to začalo, ve čtyři jsme přijeli do porodnice a malá se narodila před půl sedmou,“ dodala s tím, že porod byl krátký, ale intenzivní. „Zvládli jsme to. Mám krásnou, zdravou, úžasnou dceru. Ve Vsetíně jsem byla spokojená, pan doktor Andrýs byl profesionál, všechno proběhlo v pořádku, porodní asistentky byly velmi milé, příjemné,“ komentovala paní Lenka.

Na Nový rok se ve Vsetíně narodilo ještě další dítě, chlapeček Viktor přišel na svět půlhodinu po Karolínce (v 7.01 hodin). Také jeho maminka Marie chválila vsetínské lékaře a porodní asistentky, jmenovitě děkovala MUDr. Martinu Janáčovi za péči v době těhotenství.

Ještě štědřejší byl Silvestr, kdy ve Vsetíně přišly na svět hned čtyři děti. „V roce 2021 u nás porodilo celkem 779 žen, narodilo se 780 dětí, jednou přišla na svět dvojčátka,“ informovala vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Bc. Petra Kašparová. Chlapců bylo 404, o 28 více než holčiček (376). V meziročním srovnání byl rok 2021 s počtem porodů na obdobné úrovni jako ten předchozí, v roce 2020 jich bylo jen o 12 více.

Jména vybírali rodiče nejčastěji tradiční česká. U chlapců se na první příčce umístil Jakub. Toto jméno zvolili rodiče 24krát, na druhé příčce se umístili Vojtěchové a dělené třetí místo patří jménům Jan a Matyáš. U holčiček vyhrálo jméno Eliška, které rodiče vybrali celkem 16krát, v závěsu za ním pak jména Tereza a Anna. Na třetím místě byla tři krásná jména – Karolína, Julie a Nela. Nechyběla ani jména méně známá či neobvyklá. Z těch chlapeckých to byl například Platon, Ruben nebo Konstantin, u děvčátek pak Aileen, Iliana nebo Enerel.