Cookie Consent by Free Privacy Policy website Rakovina plic: důležité je chorobu odhalit včas - VSETÍNSKÁ NEMOCNICE a.s.

Rakovina plic: důležité je chorobu odhalit včas

První srpen byl vyhlášen Světovým dnem rakoviny plic, zákeřného onemocnění, které bývá dlouhou dobu bez závažnějších projevů, nebolí a postupuje plíživě. Základem úspěšné léčby je odhalit onemocnění včas. K projektu časného záchytu rakoviny plic se v letošním roce připojilo také oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí (TRN) naší nemocnice. 

Osmdesát pět procent pacientů onemocnění objeví pozdě, kdy už úspěšná léčba není zpravidla možná.  „Cílem programu je zvýšení záchytu rakoviny plic v časném  stádiu, aby bylo možné nádor operovat a zcela odstranit,“ uvedla MUDr. Jaroslava Lanžhotská, primářka oddělení TRN.  Program se týká kuřáků a bývalých kuřáků ve věku 55 až 74 let, kde je takzvaná kuřácká zátěž vyšší než 20 balíčkoroků. Hodnota vznikne znásobením doby kouření (v letech) a počtu vykouřených krabiček cigaret (denně).

Do programu se zapojili také praktiční lékaři, kteří by měli rizikové pacienty vytipovat a odesílat k plicnímu vyšetření. „Pacienti se k nám ale mohou objednat i bez doporučení praktického lékaře, stačí zavolat na tel. 571 818 648. U nás provedeme kompletní funkční vyšetření plic, případně rentgen plic. Pokud pacient splní kritéria, a souhlasí se zařazením do programu, je odeslán k nízkodávkovému CT hrudníku, které provádí k tomu akreditovaná radiologická pracoviště. CT je přesnější, prostý rentgenový snímek nemusí vždy počínající nádor odhalit,“ doplnila primářka.  Každý rok onemocní rakovinou plic v České republice přibližně šest a půl tisíce lidí, v devadesáti procentech je příčinou kouření. Podle zdravotnických statistik je rakovina plic čtvrté nejčastější nádorové onemocnění v Česku, v úmrtnosti je mezi karcinomy první.

V prvních pěti měsících letošního roku se podle údajů VZP do preventivního programu zapojilo 1 152 dlouholetých kuřáků a kuřaček z celé České republiky.