Rakovina prsu tématem nemocničního podcastu

Desítky žen si vyzkoušely samovyšetření prsu na modelu, dozvěděly se informace z oblasti prevence onkologického onemocnění prsu, zdravotníci si připnuli na uniformy symboly Dne pro růžovou stužku. Vsetínská nemocnice se do růžové prevence zapojuje již tradičně a důvod je zřejmý: karcinom prsu je v ČR nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním u žen, ročně je hlášeno na šest tisíc nově vzniklých případů. Prevence a léčba tohoto onkologického onemocnění jsou dalším tématem našeho nemocničního podcastu POD KLOBÚKEM. Hostem se je lékař MUDr. Petr Rohlík, který se v rámci své chirurgické praxe specializuje na onemocnění prsní žlázy.

„Zhoubné nádory prsu činí osmdesát procent všech hlášených novotvarů u ženské populace,“ konstatuje lékař Vsetínské nemocnice MUDr. Petr Rohlík. Rakovina prsu však není rizikem jen pro ženy, onemocnět mohou i muži. „Zhruba jeden až dva muži na sto žen,“ hodnotí četnost výskytu v mužské populaci MUDr. Rohlík. I takové případy ale ve Vsetínské nemocnici řešil. Bohužel, muži bulku zpravidla objeví až ve velikosti několika centimetrů, nález přehlížejí a návštěvu ambulance odkládají. Ke specialistovi se tak dostávají často pozdě a průběh nemoci bývá náročný.

Zhoubné nádory převažují

Ženskou populaci onemocnění postihuje ve velkém věkovém spektru, od dospělosti až po pozdní seniorský věk. „Nejmladší pacientka s onkologickým onemocněním prsu měla dvacet let,“ vzpomíná lékař. Největší počet případů je však u žen, které již překročily čtyřicítku. Právě od pětačtyřiceti je mamografické vyšetření bezplatné. „Důležité je, že nádorové onemocnění je věc řešitelná, a pokud se diagnostikuje včas, může být pacientka úplně vyléčena,“ připomíná. Ročně ve Vsetíně chirurgové odoperují zhruba stovku žen s nádorem prsu, přičemž sedmdesát procent nádorů je zhoubných.

Genetická zátěž u pěti procent případů

Jaké jsou příčiny vzniku nádoru? „Osobně si myslím, že příčinou vzniku je, že ženy žijí neklidný, stresující život plný negativních emocí, kam patří úzkost, strach a smutek,“ vysvětluje s tím, že geneticky podmíněných je zhruba jen pět procent případů. Ostatních devadesát pět procent nemá genetickou dispozici, ženy přesto onemocní. A existovat může celá řada dalších rizikových faktorů, včetně chronických zánětů v prsu, často špatně léčebných, ale i úrazu. Například u dávného pádu z kola, kdy došlo k poranění prsu s krevním výronem. „Nádor se může objevit i po mnoha letech od úrazu,“ reaguje chirurg.

Nejlepší prevencí je pravidelné samovyšetření, které si může žena provést sama doma. Neměla by zapomínat ani na vyšetření podpaží. „Dominantní je ale preventivní vyšetření, které se provádí v mamocentrech. Když ženě objeví nález v prsu, předstupuje před mammární komisi. První možností k řešení je chirurgická léčba. Tento postup se uplatňuje především u menších nádorů.  Pokud je nález větší, má pět a více centimetrů, začíná se onkologickou léčbou,“ vysvětluje lékař. Ne každý nádor musí končit odstraněním celého prsu, často provádějí prs záchovný výkon v rozsahu jednoho kvadrantu, případně i méně.

 


#14 O růžové prevenci i léčbě RAKOVINY PRSU

Na boj proti rakovině prsu je celosvětově zaměřen měsíc říjen neboli „pinktober“. Tradičním symbolem se stala růžová stužka a růžová barva, do které se vždy kolem 15. října ladí spousta akcí, které nám připomínají důležitou prevenci. Do programu se tradičně zapojuje i Vsetínská nemocnice ve spolupráci s Kayaku Safety Systems a dalšími organizacemi. U mikrofonu přivítám lékaře chirurgického oddělení, MUDr. Petra Rohlíka, který se této problematice věnuje.

#14 O růžové prevenci i léčbě RAKOVINY PRSU

POD KLOBÚKEM
POD KLOBÚKEM
#14 O růžové prevenci i léčbě RAKOVINY PRSU
Loading
/

 

 Všechny podcasty Vsetínské nemocnice najdete: https://nemocnice-vs.cz/zakladni-informace/podcast-pod-klobukem/