Den s vaší nemocnicí nabízí program pro školy, vyšetření ledvin či plic, ale i prevenci kouření

Bohatý program pro žáky základních škol s možností prohlédnout si některá nemocniční pracoviště, otestovat své znalosti první pomoci s improvizovanými pomůckami, dozvědět se více o zdravotnictví a svém zdraví. Taková je nabídka v pořadí již šestého Dne s vaší nemocnicí, který se uskuteční v pátek 21. června 2019 ve Vsetíně. Dospělí si mohou nechat změřit krevní tlak, množství cukru v těle, otestovat správnou funkci ledvin či plic, vyzkoušet si první pomoc, nechat si poradit od fyzioterapeuta či nutriční terapeutky.

V osm hodin ráno již začnou některá preventivní vyšetření pro veřejnost. Oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí nabídne na svém pracovišti v druhém patře polikliniky orientační spirometrické vyšetření plic (8 -12 hodin). V prostorách nefrologické ambulance v přízemí staré interny se uskuteční (8 -12 hodin) preventivní vyšetření ledvin (vyšetření kreatininu z krve, poměru albumin/kreatinin v moči).  V devět hodin začnou měření krevního tlaku či glykémie na lačno, stejně tak program pro školy.

Žáci třetích až pátých tříd základních škol si zábavnou formou zopakují základy zubní hygieny, na starší žáky z šestých až osmých tříd čeká prevence škodlivého návyku – kouření. Prohlédnout si budou moci rovněž některá pracoviště nového interního pavilonu, tradičně je připraven nácvik první pomoci, hovořit se bude o zdravé stravě. Starší školáci se dozvědí více o dárcovství krve, nahlédnou do nutriční ambulance, vybraných laboratoří, mladší například do audiologické komory ORL (Ušní, nosní, krční oddělení) Vsetínské nemocnice. Program pro školy začíná v 9.00 hodin, připraveny jsou na dvě desítky stanovišť.

„Rehabilitační oddělení se každoročně podílí na programu Dne s vaší nemocnicí, i tentokrát se zaměříme na cvičení předcházející bolestem zad, tedy na správný sed, stoj, leh. Ale představíme i novinku: zdravotní vložky do obuvi, které eliminují častá onemocnění nohou, přispívají k zlepšení stavu pohybového aparátu, rozložení tlaku na chodidlo, omezení tvorby křečových žil a mají pozitivní účinky i pro diabetickou nohu,“ uvedla vedoucí fyzioterapeutka Mgr. Pavlína Matějčková.

Nejen školákům, ale také veřejnosti bude k dispozici i nutriční poradna, která ve Vsetínské nemocnici funguje již více než rok. „Nutriční poradna je určena především pro pacienty a klienty s potřebou konzultace stravování s odborníkem. Poskytujeme poradenství v oblasti potravinových alergií, intolerancí, výživě při různých zažívacích onemocněních. Nabízíme možnosti sestavení redukčního jídelníčku či zhodnocení současného stravování,“ připomenula nutriční terapeutka  Ing. Bc. Gabriela Janíčková.

Program pro školy:

Pro žáky 3. až 5. tříd (9 – 12 hodin)

• Nácvik první pomoci – ošetření krvácení, zlomenin s improvizovanými pomůckami
  • Prohlídka audiologické komory
  • Hygiena chrupu – připomenutí základních zásad, na které se často zapomíná
  • Příprava zdravého jídelníčku
  • Kontrola hygieny rukou s pomocí UV lampy
  • Co udělat první, když dojde k nehodě?
  • Prohlídka záchranářské techniky, převozové sanitky
  • Návštěva pracoviště a další zajímavosti dle časových možností
  • Soutěže, hry

Pro žáky 7. až 8. tříd (9 -12 hodin)

• První pomoc – intoxikovaný kamarád, nepřímá masáž srdce (pracoviště ARO)
  • Normální je nekouřit – prevence škodlivého zlozvyku
  • Návštěva některého z laboratorních pracovišť
  • Soutěže ze znalosti lidského těla
  • Obvazová technika
  • Kariérové poradenství
  • Jak funguje EEG, EMG?
  • Nutriční terapeut – co naše tělo potřebuje?
  • Fyzioterapeut – správný sed je základ.

Na program pro školy je zapotřebí třídu přihlásit na adrese:
plackova@nemocnice-vs.cz, tel. 571 818 106, 737 251 967.