Cookie Consent by Free Privacy Policy website Situace se zhoršuje: další omezení operativy - VSETÍNSKÁ NEMOCNICE a.s.

Situace se zhoršuje: další omezení operativy

Současný vývoj epidemie, nárůst hospitalizovaných pacientů s covid-19 a potřeba přemístění personálu na covidové stanice rozhodly o zastavení plánované operativy ve všech oborech s okamžitou platností a účinností od 25. 11. 2021. Zachována zůstává onkochirurgická a akutní operativa.

„Toto rozhodnutí nebylo jednoduché a snažili jsme se ho oddálit, bohužel narůstající počet hospitalizovaných pacientů, jednak na standardních lůžkách, ale také v intenzivní péči, nás donutil tento krok učinit,“ informoval náměstek pro léčebnou péči MUDr. Martin Metelka. „Od čtvrtka 25. listopadu 2021 zastavujeme plánované operace ve všech oborech. Zůstává zachována nezbytná onkochirurgická a akutní operativa,“ upřesňuje náměstek.

K dnešnímu dni na odděleních Vsetínské nemocnice leží celkem 80 covidových pacientů, z toho 10 na jednotkách intenzivní péče. Při péči o tyto pacienty je potřeba více ošetřovatelského personálu než na odděleních s nemocnými, kteří nejsou infekční, což je dáno především zvýšenými nároky na hygienický režim, který je fyzicky, materiálově i časově náročný. „Aktuálně v provozech chybí více než 60 zdravotníků (lékařů, sester a sanitářů), kteří jsou na pracovních neschopnostech. Největší nedostatek máme v kategorii všeobecných sester na lůžkových odděleních,“ říká personální náměstek Ing. Martin Pavlica. „Již nyní úzce spolupracujeme s místní zdravotnickou školou a organizujeme praxe tak, aby studenti maximálně pomohli našim provozům. Řada studentů působí v naší nemocnici jako brigádnici i nad rámec svých praxí,“ dodává náměstek.

K prvnímu omezení elektivní péče přistoupila nemocnice v závěru října, kdy znovu otevřela covidovou jednotku. Chirurgové zastavili plánované operace kýl, křečových žil, žlučníků a podobně.  Omezení se významně dotklo rovněž ortopedie. Jednalo se o snížení počtu artroskopických výkonů, především totálních náhrad kyčelních a kolenních kloubů na jeden zákrok denně. Nyní se plánovaná ortopedická operativa zastavuje zcela.