Speciální sanitářský kurz je pro dobrovolníky bezplatný

Desítky lidí se ozvaly s nabídkou pomoci nemocnici, neměly však potřebné zdravotnické vzdělání. Speciálně pro ně připravila Vsetínská nemocnice kvalifikační sanitářský kurz, který bude z velké části probíhat distanční formou v odpoledních hodinách a o víkendech. Pro dobrovolníky je bezplatný a umožní jim vypomáhat přímo ve zdravotnických provozech.

„Vzhledem k epidemiologické situaci povolilo Ministerstvo zdravotnictví po omezenou dobu, aby teoretická část kurzu probíhala distanční formou. Nácviky a praktická část kurzu budou probíhat prezenční formou po skupinkách maximálně deseti účastníků,“ vysvětlil náměstek pro personální řízení Ing. Martin Pavlica. Vsetínská nemocnice nejdříve nabídla účast v kurzu zájemcům, kteří se již ozvali s nabídkou pomoci. Aktuálně zbývá ještě několik volných míst.

V kurzu se účastníci seznámí například se základy péče o nemocného na lůžku, zásadami první pomoci a používání ochranných zdravotnických pomůcek. „Sanitářské kurzy běžně organizujeme za úplatu, případně bezplatně pro uchazeče, kteří k nám nastoupí do pracovního poměru. V této mimořádné situaci jsme se rozhodli tento kurz zorganizovat bezplatně a bez závazku k nám nastoupit,“ dodal Ing. Pavlica a dodal: „Budeme však rádi, pokud nabyté vědomosti a odhodlání pomoci zdravotníkům absolventi zúročí ve Vsetínské nemocnici, buď ve formě stálého pracovního poměru, nebo výpomoci při případných dalších krizových situacích, a to přímo provozech, kde je pomoc nejžádanější, tedy přímo u pacientů.“

Lektory budou tentokrát pedagogové naší partnerské zdravotnické školy (MG, SZŠ a VOŠZ Vsetín). „Naši tradiční lektoři jsou v provozech, které jsou stále v personálním deficitu. Proto jsme požádali o zajištění výuky zdravotnickou školu, s níž v mnoha oblastech velmi úzce spolupracujeme,“ dodal náměstek.

Další postup, minimální podmínky pro účast sdělí personalistka Milenu Štíchovou (tel. 571 818 108, stichova@nemocnice-vs.cz), zároveň pošle návrh smlouvy o výuce, upřesní pracovní náplň sanitáře, případně další organizační informace.

Přihlásit se je zapotřebí co nejdříve, uzávěrka je již v těchto dnech. Kurz se uskuteční od 7. 12. 2020 do 15. 1. 2021 a bude ukončen závěrečnou zkouškou. K distanční formě vzdělávání bude potřeba internetové připojení a chytrý telefon nebo PC, nejlépe s kamerou a mikrofonem.