Společné dárcovstí krve 2020 zahájila ve Vsetíně Střední škola Kostka

Deset studentů a čtyři pedagogové vsetínské Střední školy Kostka společně přišli ve středu 5. února 2020 darovat krev na hematologicko-transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice, jako první kolektiv letošního roku. Devět z příchozích si odběrová křesla vyzkoušelo vůbec poprvé. „Vždy jsem chtěla darovat krev. Když to škola domluvila a přišli i spolužáci, tak je to ještě jednodušší. Odběr nebolí a může zachránit život,” komentovala maturantka Magdalena Martinková.

Střední škola Kostka škola se do darování pustila již poosmé. „Je hodně chřipky, která tentokrát oslabila naše řady,“ vysvětloval učitel Ing. Roman Daněk. Přivést k odběru devět prvodárců je ale úctyhodná práce. „Spolupráce s Kostka školou si velmi vážíme. Už předem vysvětlují zájemcům, kdo může či nemůže darovat krev, a tak přicházejí již poučení a připravení,“ pochválila Mgr. Jana Čandová z hematologicko-transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice. Nejčastěji komplikuje dárcovství čerstvé tetování, kvůli kterému je automaticky půlroční „stopka“, ale i trvalé bydliště mimo ČR, nebo váha dárce pod 50 kg. „Často se nám hlásí i studenti, kterým ještě nebylo osmnáct. Těm říkáme, ať si počkají na některý z našich dalších společných odběrů,“ dodal s úsměvem vyučující Ing. Roman Daněk.

Také díky společným akcím měla Vsetínská nemocnice v loňském roce rekordní počet odběrů, na hematologicko-transfuzní stanici v roce 2019 přišlo celkem 3201 dárců, z toho 309 vůbec poprvé. „Budeme rádi, pokud se zapojí další kolektivy a organizace,“ vyzvala Mgr. Jana Čandová. Objednávání dárců je ve Vsetíně přitom velmi jednoduché, stačí se ozvat na tel. čísle 571 818 605. Podrobnosti najdou zájemci také na našich webových stránkách.

  • Dárcovství KRVE ve Vsetínské nemocnici zde.
  • Dárcovství KREVNÍ PLAZMY ve Vsetínské nemocnici zde.
  • Dárcovství KOSTNÍ DŘENĚ – informace zde.