Cookie Consent by Free Privacy Policy website Světový den oslavíme s dárci krve, plazmy i kostní dřeně - VSETÍNSKÁ NEMOCNICE a.s.

Světový den oslavíme s dárci krve, plazmy i kostní dřeně

Společné darování krve s Vrchařskou korunou Valašska odstartovalo sérii akcí, připravenou u příležitosti Světového dne dárců krve. Zaměříme se nejen na krev, ale také na krevní plazmu a kostní dřeň.

Připravované akce:

  • V pondělí 13. června 2022 budou na hematologicko-transfuzním oddělení křesla nejen odběrová, ale také kosmetická. Naplánována je akce DARUJ KREV S MARY KAY (zapotřebí je objednání v elektronickém systému na webu nemocnice)
  • Na úterý 14. června 2022 si pro dárce plazmy připravil dárky vsetínský výrobce tradičních vánočních ozdob, a to v rámci akce DARUJ PLAZMU S IRISOU VSETÍN (zapotřebí je objednání v elektronickém systému na webu nemocnice)
  • V pátek 17. června 2022 bude možné od 9.00 do 12.00 hodin vstoupit v rámci DNE S NEMOCNICÍ do registru dárců kostní dřeně. Zapotřebí je věk 18 – 35 let, dobrý zdravotní stav bez trvalého užívání léků a ochota pomoci pacientům s poruchou krvetvorby

Cyklisté společně darují již tři roky

Vrchařská koruna Valašska motivuje ke sportu, připravuje oblíbené cyklistické programy, ale inspiruje také k dárcovství krve. V oblečení s logem VKV chodí sportovci darovat pravidelně a oslovují i další účastníky. „Tato aktivita je s naším projektem spojena již tři roky a určitě budeme pokračovat,“ komentoval za účastníky Michal Horský. Další darování si už nyní naplánovali na polovinu září.  Společně chodí darovat i další organizace, sportovci, hasiči, školy.

Plná krev i krevní plazma

 „Letos máme ve Vsetíně již více než 1700 odběrů plné krve od dobrovolných dárců a 500 odběrů plazmy, u obou je to velmi pěkný výsledek. Jsem ráda, že dárci jsou, chodí s nadšením, pocitem, že chtějí pomoci, protože to je jeden z největších lidských činů: darovat kousek sebe sama pro nemocné,“ uvedla MUDr. Jana Pelková, primářka hematologicko-transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice.

Odběry plné krve od dobrovolných dárců jsou ve Vsetínské nemocnici v pondělí a ve středu, pro odběry plazmy je vyhrazeno úterý a pátek. Krevní plazma ze Vsetína přitom pomáhá nemocným již pátým rokem. „Z těla člověka se musí odvést plná krev. V přístroji zvaném separátor se odstředí, dárci se vracejí zpět krvinky a plazma se odebírá do sběrného vaku. Odběr trvá o něco déle než u plné krve, dárce na odběrovém křesle stráví 40 až 45 minut,“ vysvětlila primářka s tím, že přijímají a jsou rádi za nové dárce jak plné krve, tak plazmy.

Přihlásit se mohou jednoduše a rychle, v každou denní hodinu. Využít mohou nový objednávkový systém, který je dostupných z webových stránek hematologicko-transfuzního oddělení. Na stránkách se dozvědí také podrobnosti o dárcovství, podmínky, které dárce musí splňovat.

Víte, že:

  • Světový den dárců krve si každoročně připomínáme 14. června, v den narozenin objevitele Rh faktoru K. Landsteinera s cílem poděkovaní, morálního ocenění všem dárcům i výzvou k darování těm, kteří ještě váhají.
  • Pro zajímavost, letos tomu bude devadesát let, kdy správa vsetínské nemocnice poprvé vyzvala mladé a zdravé občany, aby se přihlásili jako dárci krve. Tento první záznam pochází z 6. srpna 1932.