Uklouznutí na mokrém listí či trávě, pády ze stromů při sklizni ovoce, ale také z jízdního kola, obzvláště při sportování v terénu. Takové jsou podle chirurgů nejčastější úrazy, se kterými se potýkají v podzimním období obyvatelé našeho regionu. Zranění si lidé, především seniorského věku, mohou způsobit a způsobují také přímo ve svých domovech. Podle ortopedů bývají často závažné, vyžadují náročnou léčbu a dlouhou rekonvalescenci.
Úkolem Světového dne úrazů, který si již tradičně připomínáme 17. října, je zamyšlení nad příčinami a prevencí nehod, především těch se závažnými zdravotními důsledky. Primáře chirurgického oddělení MUDr. Radima Slováčka jsme se zeptali, s jakým nejzávažnějším úrazem se v rámci své praxe v letošním roce setkal. „Většina těžkých úrazů je primárně směřována z místa poranění do traumacenter, ať již pozemní cestou nebo letecky. K nám se pak pacienti dostanou překladem z těchto center po různě dlouhé době a v různé fázi léčebného procesu, někdy již po stabilizaci základních životních funkcí. V letošním roce to byly těžké úrazy dopravní, sportovní a úrazy související s těžkou opilostí,“ sdělil MUDr. Slováček.
Zhmožděniny a podvrtnutí kloubů
A jaké nejčastější úrazy řeší ve svých ambulancích či na svých odděleních ortopedi? „Z pohledu ortopedie jsou nejčastějšími úrazy zhmožděniny měkkých tkání a podvrtnutí kloubů na končetinách, zlomeniny pak převážně v oblasti dolního předloktí, zápěstí, zlomeniny kotníků,“ informoval primář ortopedického oddělení MUDr. Tomáš Strnad a pokračoval: „Jak už bylo uvedeno, ty nejzávažnější úrazy jsou v dnešní době ošetřovány převážně (a je to tak správné) na specializovaných pracovištích úrazové chirurgie a traumatologie. Ovšem i léčení výše zmíněných běžnějších zlomenin, například stehenní kosti, se většinou neobejde bez náročné operace, což podstatně ovlivní na různě dlouhou dobu (a někdy i trvale) kvalitu života takto postiženého.“
Zlomeniny jsou pro seniora často závažné
Časté jsou dopravní nehody, poranění však může čekat také ve vlastním bytě. „Ano, vzhledem k pohybovým možnostem a aktivitě většiny seniorů vznikají nejčastěji úrazy v domácnosti. Bohužel, pro seniora jsou často závažné – zlomeniny stehenní kosti, pánve, bederních obratlů, předloktí, paže a podobně. Na úrazové ambulanci jsou diagnostikovány a ošetřovány denně,“ doplňuje primář Strnad.
V rámci prevence úrazů ve stáří se doporučuje volba vhodné a bezpečné obuvi, instalace zábradlí, madel na WC, případně toalety se zvýšeným sedátkem, dobré osvětlení prostor, případně i malé světlo pro orientaci v noci, úprava podlahových krytin na protiskluzové, instalace systému nouzové signalizace pro případ nemožnosti vstát, využívání podpůrných, kompenzačních pomůcek a seznámení se všemi dostupnými možnostmi.