Cookie Consent by Free Privacy Policy website V nemocnici zahájila provoz už třetí knihobudka - VSETÍNSKÁ NEMOCNICE a.s.

V nemocnici zahájila provoz už třetí knihobudka

Půjčit si knihu, prolistovat, přečíst, při další kontrole přinést zpět, případně ji vyměnit za jinou. Takový je princip knihobudky. Ve Vsetínské nemocnici měli donedávna dvě, a to v čekárně pro dárce krve a na rehabilitačním oddělení. Třetí je nově v ambulantním traktu v přízemí moderního interního pavilonu. Knížkami ji zásobuje Masarykova veřejná knihovna Vsetín. 

„Je to třetí knihobudka ve Vsetínské nemocnici a jsme za to moc rádi. Vyřazené knížky takto dostávají druhou šanci a posunou se k dalším čtenářům, v tomto případě pacientům. Doufám, že udělají radost a budeme ve spolupráci pokračovat,“ uvedla ředitelka Masarykovy veřejné knihovny Vsetín Ing. Daniela Divínová.

Povídky, romány a detektivky zkrátí čekání na vyšetření či jeho výsledky. V knihobudkách si čtení na doma najdou často i zdravotníci. A obdobně tomu jistě bude v moderních prostorách interního pavilonu, konkrétně v čekárně ambulantního traktu v přízemí budovy. „Jsem nadšena, nejraději bych se tu posadila a četla, ale pracovní povinnosti to samozřejmě nedovolují,“ poděkovala s úsměvem vrchní sestra interního oddělení Bc. Bohdana Bambuchová, sama nadšená čtenářka. Nedávno byla dokonce vybrána mezi nejvěrnější čtenáře Masarykovy veřejné knihovny Vsetín. „Ráda knihovnu odmalička navštěvuji.  V posledních letech sice roste zájem o elektronické čtení, ale vzít do ruky klasickou knížku, to je nenahraditelné. Naši pacienti určitě tuto možnost ocení. Máme tady televizory, mohou se připojit bezplatně k internetu a nyní zde mají i knihobudku. Moc děkujeme,“ dodala vrchní sestra.

První knihobudka byla ve Vsetínské nemocnici otevřena v roce 2017, a to na hematologickém a transfuzním oddělení. Od té doby udělala radost spoustě dárců krve, kteří si knížky berou domů, přečtou a při dalším odběru vrátí zpět. Slavnostní zahájení provozu zároveň přivedlo k dárcovství krve několik knihovníků i čtenářů, knihovna se rovněž připojuje k aktivitám v oblasti podpory zdraví.

Druhou knihobudku otevřela knihovna o dva roky později na rehabilitačním oddělení v poliklinice. Pacienti tak na tomto pracovišti najdou kromě širokého spektra rehabilitační péče také čtenářské zážitky. V „rehabilitační“ knihovničce bývají knížky o zdravém životním stylu, cvičení, rozvoji, ale i romány a detektivky. „Někdy je doba léčení, zvláště u úrazů, dlouhá. Pacienti chodí na různé procedury, takže mají šanci si knížku vypůjčit, přečíst. A dostávají se tak do psychické pohody, což pro celý proces uzdravování velmi důležité. Pacienti si knihobudku oblíbili, knížky si půjčují a přinášejí zase ty svoje, občas se objeví i dětská knížka. Za projekt jsme velmi rádi,“ zhodnotila čtyřleté zkušenosti s knihobudkou vedoucí fyzioterapeutka Mgr. Pavlína Matějčková.