Vsetínská nemocnice má nový skiagrafický přístroj za více než šest milionů korun

Moderní, plně automatický skiagrafický přístroj SAMSUNG GC 85 A za více než šest milionů korun slouží nově pro rentgenová vyšetření ve Vsetínské nemocnici. Zvýšila se kvalita zobrazení, novinka na rozdíl od svého předchůdce zvládá i snímkování formátů dlouhých až 120 centimetrů, což ocení ortopedi před operacemi endoprotéz či při snímkování páteře u dětí. Vyšetření je možné provést s nižší dávkou záření a mohou jej podstoupit i objemnější pacienti, zdvihací stůl si poradí s hmotností až 310 kilogramů.

„Nový skiagrafický přístroj je plně automatizovaný s přímou digitalizací, snímky jsou rychle k dispozici pro hodnocení lékařem. Zaručena je vynikající kvalita snímků s řadou možností pro následné zpracování,“ představila novinku primářka radiodiagnostického oddělení MUDr. Blanka Ludvová s tím, že přístroj má motorizovaný posun ramene s rentgenovou lampou (rentgenkou), což významně usnadní manipulaci obsluhujícím laborantům. Dostupné jsou rovněž senzory, bránící kolizi s pacientem. Skiagrafie je vůbec nejžádanějším vyšetřením, denně jej ve Vsetínské nemocnici absolvuje v průměru 130 lidí. „Jedná se převážně o vyšetření kostí po úrazech, při degenerativních a nádorových onemocněních, dále vyšetření plic a břicha,“ vysvětlila primářka.

Po moderním výpočetním tomografu (předán do užívání letos v červnu) tak získala Vsetínská nemocnice v průběhu jediného roku další radiodiagnostickou novinku, která zvýší kvalitu daných vyšetření. „Jedná se o první část dodávky dalších přístrojů pro radiodiagnostické oddělení. Počátkem roku 2020 bude ještě dodán mobilní rentgen, hodnota obou nově pořízených přístrojů je téměř 10 milionů Kč, z toho 8,5 milionu bude uhrazeno z dotace Evropské unie v rámci programu Zvýšení kvality návazné péče. Kompletní modernizaci zdravotnické techniky na tomto oddělení završí nákup skiaskopické stěny a ultrazvukových přístrojů,“ uvedla ředitelka Vsetínské nemocnice Ing. Věra Prousková.