Vsetínská nemocnice se připojuje ke Světovému dni ledvin 

Pestrou nabídku preventivních akcí rozšířila Vsetínská nemocnice v letošním roce o bezplatné vyšetření u příležitosti Světového dne ledvin. Uskuteční se ve čtvrtek 9. 3. 2023 od 8.00 do 12.00 hodin v nefrologické ambulanci v pavilonu C (stará interna) v hlavním nemocničním areálu.

„Součástí preventivní akce je bezplatné vyšetření funkce ledvin. Přineste si ranní moč, průkaz pojištěnce, odebereme vzorek krve,“ informovala vrchní sestra oddělení nefrologie a dialýzy Radomíra Obrová. Stanovena bude funkce ledvin, zájemce tedy zjistí, zda netrpí onemocněním tohoto důležitého orgánu. Pacientů s onemocněním ledvin přitom v populaci stále přibývá. Ohroženi jsou především lidé s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, nadváhou. Třicet až čtyřicet procent pacientů s diabetem se během života potýká také s onemocněním ledvin.

Péči o pacienty s onemocněním ledvin, jejich akutním či chronickým selháním má ve Vsetínské nemocnici na starost oddělení nefrologie a dialýzy. Od loňského roku funguje jako samostatný primariát. V současné době pracuje v prostorách staré interny, nicméně v pavilonu K se pro péči o nefrologické pacienty v současné době již buduje moderní zázemí. „Kromě akutní a chronické dialýzy zajišťujeme hemodiafiltrace či hemofiltrace, edukaci pacientů v dialyzačním programu a přípravu pro transplantaci. Nabízíme rovněž možnost domácí peritoneální dialýzy nebo hemodialýzy,“ uvedla primářka MUDr. Petra Čechová.  Součástí pracoviště je nefrologická ambulance, zaměřená na poskytování péče pacientům s onemocněním ledvin a močového ústrojí. Zajišťuje komplexní nefrologické vyšetření, poskytuje dispenzární péči o pacienty v predialýze, přípravu k dialyzační léčbě, edukaci pacientů.

ve formátu pdf: den ledvin

Další připravované preventivní akce ve Vsetínské nemocnici: 

  • 13. března – Pro zdravý mozek – Co mohu udělat s bolestí hlavy? Jak rozpoznám mrtvici? Co znamená pro člověka diagnóza epilepsie? Jak posílit mozek a uchovat jej v dobré kondici? Spojeno s nabídkou doplňků stravy a vitaminů. Akce připravena u příležitosti Evropského dne mozku. U Lékárny DUO v poliklinice, 8.00 – 12.00 hodin.
  • 21. března  – Pro kvalitní spánek– Osvědčené tipy, čajové směsi, ale také představení produktů na bázi konopí a rostlinných extraktů, které dokážou mírnit podráždění, redukovat stres a příznivě působí na duševní zdraví. U Lékárny DUO v poliklinice, 8.00 – 12.00 hodin.
  • 6. dubna –Den zdraví – preventivní akce ve spolupráci s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR. U Lékárny DUO v poliklinice, 8.00 – 12.00 hodin. U příležitosti Světového dne zdraví.
  • 18. dubna – Kýly, křečové žíly – preventivní akce, na které se lidé dozvědí o možnostech těchto nejčastějších chirurgických zákroků. Jak se objednat a připravit? Jaká je prevence a čeho se vyvarovat? U Lékárny DUO v poliklinice, 8.00 – 12.00 hodin.

Preventivních akcí jsme vloni uspořádali 22, letos v souladu s letopočtem ještě jednu přidáme. V prvních dvou měsících jsme se věnovali posílení imunity, měření tlaku a glykémie, nabídce produktů, které pomáhají udržovat normální hladinu cukru v krvi. Se zájemci jsme hovořili také o přípravě na gastroskopii nebo kolonoskopii, o prevenci onkologických onemocnění tlustého střeva. Informace o akcích průběžně aktualizujeme.