Vsetínští chirurgové využívají špičkovou robotickou ruku

 Špičkovou robotickou ruku za bezmála dva a půl milionu korun využívají nově chirurgové na centrálních operačních sálech Vsetínské nemocnice. Robotický asistent kamery pro laparoskopii, jak se správně přístroj nazývá, má typové označení Soloassist II. Nemocnice jej pořídila prostřednictvím dotačního programu REACT-EU a chirurgové jej používají u laparoskopických zákroků, které mají ve Vsetíně mnohaletou, úspěšnou tradici.

 Robotickou ruku si operatéři ve Vsetíně vyzkoušeli již před rokem. Při zákrocích se osvědčila, díky evropským fondům nyní mají vlastní. Využívají ji hlavně u dlouhých, náročných operací.  „Přístroj zobrazuje operační pole s maximální stabilitou obrazu, drží kameru stále ve stejné pozici, ovládání je jednoduché, pomocí joysticku nebo hlasových povelů,“ vysvětluje primář chirurgického oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Radim Slováček.

Díky novince ušetří fyzickou námahu, ale především ruce chirurga. „Přináší nejen ulehčení práce, ale ušetří minimálně jednu ruku asistenta, který ji může použít při práci s druhým nástrojem,“ upřesňuje primář. Laparoskopickými, videoasistovanými zákroky se vsetínští chirurgové zabývají již od jejich zavedení v České republice, tedy bezmála pětadvacet let a věnují se i náročným onkochirurgickým zákrokům. „Začali jsme operacemi žlučníku, kýl, posléze operativou v oblasti střev. V současné době operujeme celé portfolio výkonů na tlustém střevě, včetně konečníku,“ specifikuje primář.

„Tímto jsme se dostali, co se vybavení týká, na špičkovou úroveň. Máme detailnější zobrazení operovaného pole, operační postupy jsou pro pacienta šetrnější, můžeme předejít některým pooperačním komplikacím. Je to velké plus, jak pro pacienty, tak pro lékaře,“ zhodnotil primář.

Kromě robotické ruky mají vsetínští operatéři k dispozici řadu dalších novinek. Vybavení centrálních operačních sálů prošlo vloni modernizací za více než 34 milionů. Kompletně byly obnoveny operační stoly a operační světla včetně monitorů. K dispozici jsou systémy ohřevu pacienta. Nově bylo zabudováno překladové zařízení pro usnadnění přesunu pacienta z lůžka na operační stůl. Obnovily se chirurgické vrtačky, instrumentační a manipulační vozíky.

Fotogalerie: 

Fotografie ve velkém rozlišení:
https://eu.zonerama.com/JS7N6/Album/8326709

Více v dalším díle podcastu Pod klobúkem, v rozhovoru s primářem chirurgického oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Radimem Slováčkem.