Elektroskalpel a další vybavení pro chirurgickou ambulanci, celkem za 140 tisíc korun

Z nového vybavení za bezmála 140 tisíc korun má radost tým chirurgické ambulance: nemocnice pořídila univerzální elektrochirurgický generátor pro ambulantní zákroky, ale také například křeslo pro kardiaky, pilu na sádru a podložku pro přesun pacienta. Nákup byl financován z evropských dotací v rámci integrovaného regionálního operačního programu IROP 31 – Zvýšení kvality návazné péče.

Jaké je využití elektrochirurgického generátoru, jsme se zeptali primáře chirurgického oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Radima Slováčka. „V podstatě se jedná o elektroskalpel, přístroj umožňuje řez tkání a současně zastavuje krvácení, používá se při úrazech k zástavě menšího krvácení v ranách. Kromě ošetření úrazů se přístroj používá při drobnějších chirurgických zákrocích,” vysvětlil primář Slováček.

Zdravotníky chirurgické ambulance jsme na chvíli přemluvili, ať se s novým vybavením vyfotografují, pro účely pořízení fotografie odloží ústenky a další ochranné pomůcky. Za chvíli se museli vrátit ke svým pacientům. Není divu, chirurgická ambulance patří k vůbec nejfrekventovanějším pracovištím Vsetínské nemocnice. V loňském roce ošetřila více než jedenáct tisíc pacientů, zdravotníci zde realizovali přes dvacet tisíc vyšetření. Chirurgie obecně je oddělením s nejvyšším počtem operací, vloni chirurgové operovali třináct stovek pacientů s nejrůznějšími obtížemi.