Z nemocnice zněla střelba, naštěstí jen cvičně

Několik desítek policistů, zvuk střelby. Takové byly kulisy policejního cvičení, které se uskutečnilo v pátek 12. dubna 2024 ve Vsetínské nemocnici. Akce nazvaná AMOK 2024 byla zaměřena na problematiku aktivního střelce. Týkala se kancelářských provozů a venkovních prostor. Provoz zdravotnických pracovišť cvičení nijak neomezilo.

Cvičení se uskutečnilo ve správní budově (A) a jejím okolí. V brzkých odpoledních hodinách byl objekt uzavřen, přesměrován byl i vstup a vjezd do areálu nemocnice. „Zaměstnanci nemocnice byli poučeni na úvodním setkání v knihovně, byly jim připomenuty zásady, jak v takových situacích postupovat a reagovat,“ uvedl bezpečnostní manažer Bc. Jan Maštalíř.

Cvičení simulovalo nebezpečnou událost, kdy do objektu přišel člověk ozbrojený krátkou střelnou zbraní s úmyslem řešit své záležitosti střelbou. Policie útočníka eliminovala, následně objekt prohledala, zda se zde nenachází nástražný výbušný systém. Do budovy se následně mohli vrátit zaměstnanci.

„Hlavním cílem cvičení bylo prověřit vzájemnou koordinaci, procvičit případný postup. Podobnou nebezpečnou událost, jako je střelec v nemocnici, si jistě nikdo z nás nepřeje zažít, o to důležitější je vědět, jak se správně zachovat a jak postupovat. Naši zaměstnanci prochází pravidelným školením takzvaných měkkých cílů: učí se, jak postupovat při setkání s útočníkem, agresivním pacientem a jinými hrozbami,“ připomenul ředitel Vsetínské nemocnice Ing. Martin Pavlica s tím, že nemocnice se prohlubování bezpečnosti systematicky věnuje. Zavedla bezpečnostní agenturu, rozšířila kamerový systém. Nemocnice spolupracuje s Policií ČR i mimo akci AMOK 2024, umožňuje policistům pravidelně cvičit v budově C, která je již téměř nevyužita a připravuje se její demolice. Nacvičují zde různé modelové situace, které mohou nastat ve zdravotnických zařízeních.