Změna v představenstvu nemocnice i na ředitelském postu

Devět let stála Ing. Věra Prousková v čele Vsetínské nemocnice a podílela se na její modernizaci a ekonomické stabilizaci. Od prvního července 2022 ji ve vedení představenstva i na ředitelském postu střídá Ing. Martin Pavlica, který měl doposud na starost personální a provozní oblast. Zkušená ekonomka Ing. Věra Prousková se bude nadále věnovat hospodaření společnosti, působit jako členka představenstva, náměstkyně pro ekonomiku, a pokračovat v některých započatých projektech.

„Paní Prousková odvedla pro Vsetínskou nemocnici v uplynulých letech obrovský kus práce a v pozici předsedkyně představenstva ji provedla velmi složitým obdobím po ekonomické i provozní stránce. Plně jsme respektovali její rozhodnutí předat štafetu dál, a pokračovat jako členka představenstva nemocnice. Kontinuita řízení nemocnice tak zůstane zachována, proto se neloučíme, ale budeme se těšit na další spolupráci. Vzhledem k tomu, že složení představenstva zůstává stejné, věřím, že bude i nadále dobrým týmem, a panu Pavlicovi přeji, aby na práci paní Prouskové v nové pozici předsedy představenstva úspěšně navázal,“ reagovala náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví MUDr. Olga Sehnalová. K poděkování se připojil i hejtman Ing. Radim Holiš, který změnu oznámil na zasedání Zastupitelstva Zlínského kraje.

Ing. Věra Prousková vrcholnou funkci ve společnosti předává v době, kdy je nemocnice ekonomicky stabilní, vyrovnala ztrátu z minulých let, která před deseti lety činila 139 milionů korun. „Funkci jsem v roce 2013 přebírala s tím, že bylo potřeba stabilizovat ekonomiku. Bylo to v době, kdy nemocnice neměla dostatečné cash flow, závazky vůči obchodním partnerům byly po splatnosti i více než rok, kdy nemocnice nebyla vybavena moderními přístroji, ale ani drobným majetkem, který zase zpříjemňuje a zlepšuje pracovní prostředí zaměstnancům. V současné době máme dostatek finančních prostředků na financování svého běžného provozu i investic, nemáme žádné závazky po splatnosti. Účetní závěrkou za rok 2021 nemocnice vyrovnala všechny účetní ztráty z minulých let. Úkol, který jsem tehdy přijala, je splněný,“ hodnotila Ing. Prousková.

Vsetínská nemocnice prošla v minulých letech díky evropským dotacím rozsáhlou modernizací přístrojové techniky za bezmála dvě stě milionů korun. Změny jsou na první pohled viditelné i v celém areálu, do kterého před třemi lety přibyl nový interní pavilon. Na dalších rozvojových projektech nemocnice spolupracuje. „V současné době vidím jako největší problém, a riziko pro další fungování nemocnice, dostatek personálu. Vnímám jako potřebné, aby pozici převzal člověk, který dělá personalistiku. Zároveň jsem přesvědčená, že by měla být zachována kontinuita řízení, která dává jistotu zaměstnancům, stabilitu systému řízení a je také důležitá i pro firemní kulturu. Z tohoto důvodu předávám funkci člověku, který nastavený systém povede dál. Neodcházím z představenstva, zůstávám členem a budu mít nadále na starost oblast ekonomiky. Zůstanu u projektů, které jsou rozpracované, jako je REACT nebo IROP č. 26. Tyto projekty bych chtěla dotáhnout do konce, a to nejen implementačně, ale i finančně,“ dodala odstupující ředitelka.

Ve funkci předsedy představenstva a ředitele nemocnice ji nahradí Ing. Martin Pavlica, který v nemocnici pracuje od roku 2009. Nejprve jako personalista, od roku 2010 jako vedoucí oddělení řízení lidských zdrojů a od roku 2013 jako náměstek pro personální řízení. V letech 2014 až 2017 působil rovněž jako člen dozorčí rady nemocnice. Své vysokoškolské vzdělání ekonomického směru doplnil absolvováním programu MHA (Master of Health Administration), který je určen pro manažery a zástupce středního a vyššího managementu v oblasti zdravotnictví. Od roku 2021 je členem představenstva pro provozně-personální oblast. Ve Vsetínské nemocnici vytvořil se svým týmem Vzdělávací akademii, originální projekt Valašského Medik Klubu a další záměry spolupráce se školami. Angažoval se v náboru zaměstnanců z Ukrajiny, na starost měl kolektivní vyjednávání s odborovými organizacemi, přípravu motivačních i benefitních programů, systému vzdělávání a kariérního růstu.

V posledním období se aktivně podílel na aktualizaci plánu investičního rozvoje. V nové funkci chce navázat na práci Ing. Prouskové, žádné významné organizační změny Ing. Pavlica aktuálně neplánuje. „Mým úkolem bude navázat na dosavadní záměry a rozvíjet je, spolupracovat v rozvojových projektech, ať se již jedná o vybudování moderního zázemí pro dialyzační pracoviště, magnetickou rezonanci, či přípravu areálu pro další výstavbu a modernizaci. Cílem je, aby nemocnice byla atraktivním místem pro zdravotníky i odborníky v dalších profesích. Současná personální situace ve zdravotnictví je složitá, u nás na východě republiky to pociťujeme dvojnásob a je to téma, které bude nadále klíčové,“ vysvětlil Ing. Pavlica.

Zpracovala: Ing. Lenka Plačková, tisková mluvčí Vsetínské nemocnice

Foto: Jan Rohlík, PR pracovník