Hokej na dřeň bude na Lapači potřetí, pomůže i nové interně

Potřetí vsetínský hokejový klub ve spolupráci se Vsetínskou nemocnicí pořádá akci, která pomáhá k záchraně lidských životů a zdraví. Vstoupit do registru dárců kostní dřeně mohou zájemci v sobotu 17. února 2018 přímo na zimním stadionu na Lapači. Hokejisté Vsetína budou hrát ve speciálních dresech, které pak budou k zakoupení v internetové aukci, jejíž výtěžek poputuje na kampaň Společně pro novou internu.

     

 V rámci Hokeje na dřeň vstoupila v předchozích dvou letech ve Vsetíně do registru dárců více než stovka lidí. Tentokrát se akce uskuteční v rámci zápasu s týmem Frýdku-Místku. „Registrovat se mohou zájemci již od 16.00 hodin ve VIP klubovně, jak tomu bylo při předchozích akcích,“ komentoval jednatel VHK Vsetín Daniel Tobola. Vstoupit do registru dárců kostní dřeně bude tedy možné před i v průběhu zápasu, který začíná v 17.30 hodin.

Vstupem do registru můžete dát šanci na uzdravení pacientům s leukémií či dalšími poruchami krvetvorby. „Podmínkou je věk od 18 do 35 let, dobrý zdravotní stav (žádné závažné onemocnění v minulosti), vyplnění dotazníku, odběr malého vzorku krve a ochota pomoci při záchraně života a zdraví těžce nemocných pacientů,“ upřesnila primářka hematologicko-transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Jana Pelková.

Aktivita hokejového klubu letos podpoří také nedávno vyhlášenou kampaň Společně pro novou internu, která má za cíl pomoci s nákupem vybavení nového interního pavilonu Vsetínské nemocnice. Nakupovat se budou například přístroje pro gastroenterologii, kardiologii, neurologii, vybavení moderní jednotky intenzivní péče, monitorovací systém pacientů, modernizovat se bude většina lůžek. Zapotřebí také bude nové vybavení čekáren, ambulancí, od nábytku, židlí až po drobné, ale nepostradatelné doplňky. „Každá pomoc je vítaná. Podpořit projekt jako takový je možné finančně nebo třeba i nákupem konkrétního dohodnutého vybavení,“ vysvětlila ředitelka Vsetínské nemocnice Ing. Věra Prousková. Podrobnosti na webu nemocnice.

    

Na snímku z minulého ročníku je  (ve druhé řadě zcela vpravo) koordinátorka a propagátorka dárcovství kostní dřeně Zdenka Wasserbauerová, která do registru přivedla již téměř 13 tisíc lidí. MF Dnes vydala rozhovor, kde říká, že chybí přes 150 tisíc dárců kostní dřeně a odpovídá i na řadu častých dotazů. Rozhovor najdete i na webu: https://www.pressreader.com/czech-republic/mf-dnes/20180126/281900183637991.

Kdo může být dárcem kostní dřeně? Co je k tomu zapotřebí a jak odběr probíhá? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky najdete na stránkách hematologicko-transfuzního oddělení v sekci Dárcovství kostní dřeně.