Cookie Consent by Free Privacy Policy website Počet odběrů krve od dobrovolných dárců se za deset let zdvojnásobil - VSETÍNSKÁ NEMOCNICE a.s.

Počet odběrů krve od dobrovolných dárců se za deset let zdvojnásobil

Meziroční nárůst odběrů plné krve, krevní plazmy, ale také počtu dárců, kteří přicházejí darovat poprvé. Taková je statistika dárcovství ve Vsetínské nemocnici. Zatímco na některých pracovištích počty kolísají či klesají, ve Vsetíně rostou. Za posledních deset let se jejich počet bezmála zdvojnásobil. Přesto je registr zapotřebí stále obnovovat a doplňovat. V letošním roce, který je pro nemocnici Rokem v pohybu, chtějí zdravotníci k dárcovství vyzvat další sportovce a hasiče.

 „V roce 2023 jsme měli více než tři a půl tisíce (3625) odběrů plné krve od dobrovolných dárců, oproti roku 2022 je to nárůst o 172 odběrů. Vzrostl rovněž počet prvodárců, tedy těch, kteří přišli darovat vůbec poprvé. Nárůst je zřetelný také u dárcovství krevní plazmy, tady jsme vloni kvůli zvýšenému zájmu navyšovali kapacitu odběrů,“ informovala za hematologické a transfuzní oddělení bioanalytička Mgr. Vendula Mlčáková s tím, že Vsetínská nemocnice má dva odběrové dny pro dobrovolné dárce plné krve (pondělí a středa), dva dny pro dárce plazmy (úterý, pátek).

Zdravotníci jsou velmi rádi za společné dárcovství, které se ve Vsetínské nemocnici ujalo a přivádí nejen skupiny školáků, ale také kolektivy z pracovišť, sportovce, hasiče a další zájmové organizace. „Nejprve se připojily střední školy, ale skupin, které přicházejí společně, přibývá a jsme za to rádi. Obecně mohu říci, že máme velmi vstřícné dárce, kteří skvěle spolupracují. Když zveřejníme na sociálních sítích výzvu, hned se ozývají a pomáhají. Nemůžeme ale ustrnout, stále je zapotřebí nabírat nové a nové dárce, registr obnovovat a doplňovat,“ komentovala Mgr. Mlčáková. Letošek je pro Vsetínskou nemocnici Rokem v pohybu. A tak by zdravotníci chtěli aktivovat a k dárcovství vyzvat další sportovní kolektivy a také zbývající dobrovolné hasiče z regionu. „Krve je stále zapotřebí, potřebujeme ji pro naše pacienty. Nejvíce jí putuje na internu, chirurgii, gynekologicko-porodnické oddělení, ale také na hematologickou ambulanci,“ doplnila. Dárci se mohou přihlásit pomocí elektronického kalendáře, odkaz najdou ZDE. Skupiny dárců se mohou přihlašovat telefonicky na tel. 571 818 602.

Vsetínská nemocnice se několikrát do roka zapojuje také do náborů do registru dárců kostní dřeně, aktivujeme mladé lidi od 18 do 35 let k pomoci nemocným s poruchou krvetvorby. Na únor opět plánujeme další pokračování Hokeje na dřeň, kdy získáváme zájemce z řad diváků přímo na zimním stadionu na Lapači.

Podrobnosti a zajímavosti o krvi se mohou zájemci dozvědět také na přednášce v Masarykově veřejné knihovně ve Vsetíně, a to ve čtvrtek 22. 2. 2024 od 17.00 hodin. TAJEMSTVÍ KRVE odkryje primářka hematologického a transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Jana PELKOVÁ.

 

Statistika odběrů:  

Počet odběrů
Rok Plné krve Prvodárci Krevní plazma
2012 2014 184
2021 2971 266 844
2022 3453 321 1012
2023 3625 367 1145